Посолството на Русия в България продължава да следи обсъждането у нас по отношение на изпращането на военна помощ за Украйна. Това се казва в информация от седмичния брифинг на мисията на РФ, публикувана на страницата на посолството във "Фейсбук".

От руското дипломатическо представителство заявяват, че разчитат страната ни да оценява всички негативни последици на такава стъпка за по-нататъшните руско-български отношения.

Преглед на дипломатите към руското посолство у нас, очаква Петков

Преглед на дипломатите към руското посолство у нас, очаква Петков

Решението на Русия за спирането на доставките на газ не било изненада

"Обърнахме внимание на намерението на отделни представители на управляващата в страната коалиция да посетят Киев с цел да се убедят лично, че е необходимо да снабдяват Украйна с летални оръжия. За да получат обективна информация за протичащите в Украйна събития бихме препоръчали на представителите на българската делегация да пообщуват също така и с официалните лица на Донецката и луганската Народни Републики - да научат тяхното виждане на ситуацията, да чуят тяхната история за причините на конфликта и отношението на украинската власт към някога собствено население. Убедена съм, че ако българската страна има такова желание, няма да е трудно да се организира такъв контакт", заявява руския посланик Елеонора Митрофанова.

В ЕС предложиха начин за плащане на газа, който не нарушава санкциите
Обновена

В ЕС предложиха начин за плащане на газа, който не нарушава санкциите

Не се изключва обаче Москва да не го признае

В рамките на седмичния брифинг е коментирана и ситуацията с доставките на руския газ в България. "Въпреки всички неприятелски стъпки, направени срещу Русия, нашата страна досега е оставала надежден партньор на България. Добросъвестно е изпълнявала задълженията си относно газа, включително и осигуряване на допълнителни обеми, когато София имаше нужда от тях и ни молеше за помощ. Да напомня, че за последен път това беше през лятото миналата година", отбелязва Митрофанова.

По думите й въпреки това България се е присъединила към държавите, които са решили да приложат спрямо Русия "методи на откровен шантаж и рекет". Елеонора Митрофанова посочва, че руските валутни активи са били незаконно блокирани, което лишава РФ от достъпа до получаваните за газ средства. "Тоест фактически от Русия поискаха да продължава да доставя газ безплатно. Така, западните клиенти не са оставили на "Газпром" друг изход, освен да им предложи да продължат да плащат с рубли за "синьото гориво", като се запазва предишната цена и другите условия на действащите договори", изтъква тя.

Кирил Петков: МЕ има точни стъпки за справяне с кризата

Кирил Петков: МЕ има точни стъпки за справяне с кризата

Кабинетът ще прави пълен преглед на договорите с "Газпром"

Митрофанова допълва, че новият механизъм на плащанията за доставения от "Газпром експорт" газ предполага следващ алгоритъм. Тя обяснява, че "Газпромбанк" чуждестранни купувачи откриват специални сметки във валута и в рубли - купувач плаща за газа с валута, след това "Газпромбанк" продава валутата на Московската борса и прехвърля рублите на втората сметка на купувача за по-нататъшно изпълняване на задълженията към "Газпром експорт", след което се извършва газовата доставка. Според нея всъщност за контрагентите на "Газпром" нищо не се променя, като цената на "синьото гориво" остава същата. Не се появявали и посредници по веригата.

"Специално подчертавам, че действащият от 1 април т.г. нов ред за плащания е въведен като необходима мярка в отговор на незаконните санкции срещу Русия, наложени от редица западни държави, включително и от България", подчертава Митрофанова.

Кирил Петков: МЕ има точни стъпки за справяне с кризата

Кирил Петков: МЕ има точни стъпки за справяне с кризата

Кабинетът ще прави пълен преглед на договорите с "Газпром"

Във връзка със ситуацията в Украйна към момента от посолството отбелязват: "Все още е трудна ситуацията около мариуполския завод "Азовстал", където се барикадираха няколко хиляди националисти. Президентът на Русия заповяда да не се прави щурм на обекта за да се избегнат загуби сред личния състав на руските Въоръжени Сили, както и за да се запази животът на държаните там като "жив щит" мирни жители на Мариупол".