Процедурата по избор на Съвета за развитие на гражданското общество към Министерския съвет е нагласена да изглежда демократична, но тя е толкова демократична, колкото е демократична процедурата по избор на обществени поръчки в България.
На пресконференция в сградата на на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) Васил Василев от Общобългарския комитет "Васил Левски" посочи, че в Съвета влизат 14 организации, като 13 от тях дори били неизвестно назначени от правителството.
Всички те в никакъв случай не може да се каже, че представляват гражданското общество в България, негодува Василев. От около 30 000 неправителствени организации в България, в избора за състава на Съвета са участвали 379 организации. Изборната комисия одобри за кандидат-членове на Съвета 123 граждански организации в обществена полза. По-малко от 1% от гражданските сдружения в България избират тези, които ще ги представляват пред властта, посочи Василев.
Генерал Златан Стайков, председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР), коментира, че с голямо желание, още като се появила публикацията в сайта на МС, се включили с голяма надежда да влязат в този съвет. В СОСЗР членуват хора, които не са корумпирани и хора, които са отдали живота си за това, похвали се Стайков.
Съюзът има много голямо значение да бъде в този съвет. Ние няма да защитаваме лични интереси и финансови обезщетения, а изграждане на едно съвременно демократично общество, което да не се срамува от обвиненията в присвояване на финансови средства и корупционни сделки, категоричен бе Златан Стайков.
Той бил убеден, че нямало да бъдат класирани в съвета, но от 259 кандидати, успели да се доберат до 46-то място. "Ако си бяха на мястото от правителството през тригодишния си мандат, нямаше да има корумпирани хора и война по пътищата", изтъкна Стайков.
Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските сдружения в България, отбеляза, че в съвета влизат агенти, които получават финансиране от чужбина. Гражданското общество трябва да бъде контролиращ фактор върху поведението на властите, настоя Премянов.
Той посочи, че ако няма промени в структурата на Съвета, ще поискат от председателя на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров да смени правилника на този съвет.
СОСЗР, Общобългарски комитет "Васил Левски" и Съюзът на тракийските сдружения ще потърсят в Закона за юридическите лица с нестопанска цел противоконституционност. Васил Василев се надява в здравия разум на правителството, което да преосмисли и преразгледа решението си за съвета.
Ние не сме сезирали нито един държавен орган, но работят по този въпрос. Когато имаме резултат, ще го използваме и ще сезираме съответните структури в държавата, закани се Василев. Ако нищо от това не стане, трите сдружения обмислят създаване на алтернативна структура на гражданското общество в България.
Припомняме, на 13 май приключи електронното гласуване за избор на членове на първия у нас Съвет за развитие на гражданското общество. Съветът се създава на основание чл. 4 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Съветът има функции по разработване и провеждане на политики за подкрепа на развитието на гражданското общество в България.
Най-много гласове да излъчат свой представител в Съвета за развитие на гражданското общество получиха Българският център за нестопанско право - 178 гласа, Българският дарителски форум - 126, "Работилница за граждански инициативи" - 108. Останалите неправителствени организации, класирани за състава на Съвета, са "Светът на Мария", "Български фонд за жените", Сдружение "Асоциация на европейските журналисти - България", Фондация "Заедно в час", Сдружение "Български червен кръст", Българският Хелзинкски комитет, "За нашите деца", "Асоциация на парковете в България", "Българска асоциация за алтернативен туризъм", Асоциация "Родители", "Карин дом".
chafeto
на 24.06.2020 в 18:57:53 #1Какво гражданско общество е БХК?
Та тия са мразени сигурно от поне 95% от българите. Ако има хора, които обичат БХК без да им се плаща, това са мангасари. Но те са толкова малоумни, че обикновено не разбират за какво става въпрос.