100 нови социални услуги в общността за над 2000 лица с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват сами, ще бъдат създадени до 2021 г. Това предвижда Планът за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа за периода 2018-2021 г., който беше одобрен от правителството.

Над 30 000 души с увреждания и възрастни хора ще могат да ползват патронажна грижа и социални услуги в домашна среда - личен асистент, социален асистент и домашен помощник, през следващите четири години.

Осигуряват личен асистент на над 30 000 души

Осигуряват личен асистент на над 30 000 души

Предоставят асистент или помощник на хора с увреждания и възрастни

Основната цел на плана е да се подобри качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора чрез осигуряване на мрежа от услуги и мерки за подкрепа в общността.

Документът включва мерки за управление на социални предприятия за насърчаване на трудовата заетост на хората с увреждания, подобряване на нормативната уредба и ефективността на системата за дългосрочна грижа и обучения за повишаване на капацитета на специалистите в тази област.

ТЕЛК-ове без думата "неработоспособен" поискаха хора с увреждания

ТЕЛК-ове без думата "неработоспособен" поискаха хора с увреждания

Хората с увреждания настояват за реформи

Включени са и дейности за закриване на 10 специализирани институции за лица с психични разстройства и умствена изостаналост с недобри условия на живот. От тях ще бъдат изведени над 700 потребители, за които ще се осигури качествена грижа чрез осигуряване на социални услуги в общността, включително и от резидентен тип.

Финансирането на мерките по плана ще е по линия на оперативните програми "Развитие на човешките ресурси" и "Региони в растеж" и от държавния бюджет.

Премахват думата "инвалид" от законодателството

Премахват думата "инвалид" от законодателството

С цел да се улесни социалната интеграция на хората с увреждания