СДС искат създаване на фискален борд в България.
Сините предлагат изменение на закона за Изменение и допълнение на Закона за устройството на държавния бюджет.

Предложенията предвиждат въвеждане на нов член 38 с правила за фискална стабилност. От СДС предлагат да бъдат включени 5 конкретни алинеи.

  • Ал 1. Бюджетът да се съставя и приема съгласно европейската методология ESA95
  • Ал 2. Бюджетното салдо да се отчита според същата европейската методология ежемесечно.
  • Ал 3. От 2013 година бюджетът на консолидирана база трябва да бъде балансиран или с излишък.
  • Ал. 4. по изключение в ситуация на криза или природно бедствие с 2/3 от гласовете на всички народни представители може да се допусне дефицит до 3% от БВП.
  • Ал. 5. За издаване на държавен дълг до 1% от БВП в рамките на една година е необходимо одобрението на обикновено мнозинство в Народното събрание. За издаване на държавен дълг в рамките на една година над 1% от БВП се изисква одобрението на 2/3 от всички народни представители.

Тези предложения ще бъдат обсъдени с представителите на всички политически партии, като идеята на СДС е, ако те намерят подкрепа, да бъдат записани и в Конституцията.

Румен Христов коментира, че така промените ще бъдат много по-трайни и ще касаят всички правителства, не само настоящото. Целта е да има дисциплина при харченето на средства в България.

Сините вярват, че предложенията, ако бъдат приложени на практика, ще се окажат дори по-успешни от въвеждането на валутния борд.

Лидерът на СДС Мартин Димитров сравни българския бюджет в момент с кораб в бурно море, който се клатушка във всички посоки.

Димитров се обърна специално към министър Симеон Дянков, като го призова по категоричен и публичен начин да излезе и да подкрепи предложенията на СДС.

Мартин Димитров се обърна и към всички партии с призива да достигнат до консенсус за стабилна България.

Ефектите от предлаганите мерки ще бъдат основно две - намаляване на лихвените проценти и увеличение на чуждестранните инвестиции в България, което косвено ще доведе до увеличаване растежа на БВП на страната.

На въпрос как ще коментира изказването на премиера Бойко Борисов, че по времето на ОДС и СДС са се правили най-големите безобразия в икономиката Мартин Димитров заяви:

„Не смятам, че премиерът трябва да прави подобни изводи, защото той сам съзнава, че не са честни и коректни."

Димитров изрази своето разбиране за това, че на премиера му е трудно да управлява по време на икономическа криза. „Той трябва да признае обаче, че най-успешното управление по време на икономическа криза беше на ОДС и СДС", заяви лидерът на сините и допълни, че подобни изказвания са контрапродуктивни.

Димитров изтъкна, че най-успешната реформа, провеждана през последните 20 години в България, е именно въвеждането на валутния борд от ОДС и СДС.
„Съзнавам, че премиерът е изнервен, но се надявам от тук нататък да говорим принципно и разумно", каза Димитров:

Премиерът трябва да признае заслугите и на хан Аспарух, който е избрал България, на хан Крум, който е въвел първите закони срещу престъпността. Не правителството на ГЕРБ е въвело ефективната борба с престъпността, а хан Крум. Премиерът трябва да признае заслугите и на Борис, който е покръстил българския народ."