"Поколението, което работи на полето, си отива по чисто биологични причини. Проблемът е, че няма смяна, няма откъде да вземем кадри".
Това коментира пред БНР Венцислав Върбанов - председател на Асоциацията на земеделските производители в България преди днешната Седма национална среща на земеделските производители.
Припомняме, Върбанов бе министър на земеделието в кабинета "Костов".
Той призна, че по време на предприсъединителния период на България към ЕС е трябвало да има стратегически план за развитие на селското стопанство. "Ако това беше направено, нямаше да се получи този дисбаланс, който наблюдаваме в момента", коментира Върбанов.
По време на Националната среща на земеделските производители ще обсъдят земеделието в България в контекста на подготовката ни за новата обща селскостопанска политика след 2020 г.
След 2020 г. ще има реформа в общата селскостопанска политика, увери Върбанов. "За нас е много важно да видим от нашите идеи за бъдещето на селскостопанската политика какво ще остане като решение на ЕК. Тази година е изборна, ще има избори за ЕП. На някои хора в Брюксел като че ли не им се иска те да вземат тежките решения", обясни Върбанов.
Той е категоричен, че е най-добре решенията да се вземат преди изборите. По думите му има над 300 предложения за поправки.
Върбанов посочи, че неяснотите в сектора пораждат притеснения. Има орязване на бюджета на Програмата за развитие на селските райони.
"В България орязването не е толкова голямо, но с 5% се намали бюджетът на останалите страни от ЕС. Ако се отложи това решение, това ще доведе до нестабилност", каза Върбанов.
Той се обяви в защита на идеята да се даде възможност всяка страна сама да определя таваните за плащанията.