Делегация на най-големия отбранителен концерн в Европа "Райнметал", водена лично от изпълнителния ѝ директор Армин Папергер, дойде в България за срещи с президента Румен Радев, премиера Росен Желязков и министри.
Представителите на "Райнметал" са у нас по инициатива на държавния глава за определяне на конкретни проекти за инвестиционно и идустриално сътрудничество с българската отбранителна индустрия и наука.
Срещата е продължение на разговорите между Румен Радев и Армин Папергер по време на Мюнхенската конференция по сигурността през месец февруари тази година, съобщават от пресцентъра на президента.
По-рано днес Армин Папергер се срещна с Радев в президентството.
"Трябва да преосмислим собственото си отношение към нашата отговорност за гарантиране на сигурността и към подходите за изграждане на адекватни отбранителни способности в рамките на общата европейска отбрана и НАТО", заяви българският държавен глава по време на срещата.
Той посочи, че приоритет в случая трябва да бъдат областите, в които е налице дефицит на способности, а стратегическите военни запаси трябва да бъдат попълнени възможно най-бързо и да бъде изградена индустриална база с непрекъснато внедряване на нови технологии за модернизацията на Въоръжените ни сили.
Според Радев е крайно време страните от ЕС да "преодолеят силната фрагментация в европейската отбранителна индустрия и да заложат на сътрудничество при разработването и произвеждането на отбранителни продукти".
Той определи посещението на Армин Папергер в България като изключително важно на фона на ясно заявената политическа воля за интензивно сътрудничество в ЕС в областта на отбраната и отбранителната индустрия.
Шефът на "Райнметал", на свой ред, изрази амбицията на за изграждане на трайно партньорство с България и българския бизнес.
По негови думи страната ни има сериозен опит в производството на боеприпаси и въоръжение. Папергер допълни също, че се надява на скорошна реализация на инвестиции на компанията у нас.
По-късно през деня той се срещна и с премиера Желязков в Министерския съвет.
Там министър-председателят изтъкна, че срещата идва в изключително важен момент за Европа, когато се говори за архитектура на сигурността и за възстановяването на конкурентоспособността на европейските държави.
"България е част от европейските решения, в това число и в задълбочаването на единния европейски отбранителен пазар. И българското правителство се е заело с необходимата сериозност с развитието на трите основни на средата. Това са сигурността, където можем да предложим нашия потенциал, това е бизнесът, където ще говорим за конкурентоспособност, за съвместните предприятия, които надявам се предстоят, и разбира се, за капацитета, с който разполагаме - за научна-развойна дейност и човешките ресурси и потенциала, който имаме", допълни Желязков.
Той отчете, че Германия е основен партньор за България и изрази надеждата си, че при новото правителство в Берлин добрата работа ще продължи на политическо и на икономическо ниво.
"Политическите решения имат смисъл тогава, когато следват икономическата логика. И още днес ние трябва да излезем с ясен резултат и с ясно послание за развитието на съвместните начинания в сферата на отбранителната индустрия", допълни още българският премиер.
"Изключително важно е в настоящия момент, когато в полезрението ни централно място заема сигурността на Европа, да се замислим как всички държави от ЕС да инвестират в своята сигурност. По отношение на инвестициите, предполагам че Германия ще бъде двигателят на тези инвестиции в областта на сигурността, за да можем да гледаме право на едно ниво САЩ. Защото Европа не може да разчита непрекъснато на доставки от Съединените щати и да плаща за своята сигурност на САЩ", коментира на свой ред Папергер.
По думите му той е открил в България отлична индустрия, като изтъкна, че български преси се изнасят за заводите на "Райнметал" в Испания.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също успя да проведе среща с Папергер в парламента.
"Обсъдихме възможностите за трайно партньорство с държавата и местния български бизнес. България има добра основа по линия на производството на боеприпаси, които бихме могли да развием и надградим. Обсъдихме и въпросите за сигурността на Европа и възможностите за изграждане на адекватни отбранителни способности, в рамките на общата европейска отбрана и НАТО", заяви Борисов в публикация на страницата си във Facebook.