Консенсус относно нуждата от увеличаване на бюджета за отбрана и усилия за повишаване на боеспособността на Българската армия. Това е равносметката от провелия се Консултативен съвет по национална сигурност във вторник, стана ясно от изказването на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Съветът бе посветен на напрежението между Русия и НАТО и действията, които следва да предприеме България, за да гарантира националната си сигурност, каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
"Ако мога да се пошегувам - нямаше спор чий е Крим", саркастична бе Атанасова, правейки препратка към изказването на президента Радев от предизборния дебат с опонента си, подкрепен от ГЕРБ от есента на 2021 г., че полуостровът е "де факто" руски.
Всички партии подходили с "голяма загриженост" по отношение на докладите на службите относно ситуацията между Русия и Украйна, сподели още представителят на ексуправляващите. Не разкри обаче подробности относно въпросните доклади, тъй като това е секретна информация. "Взехме решение, което потвърждава и препотвърждава позицията на всяка една от партиите, че ще работим за по-сериозен бюджет за отбрана - 2% от БВП до 2024 г. В този смисъл тук нямаме противоречия".
Атанасова категорично отхвърли обвиненията на новата власт, изказани нееднократно както от военния министър Янев, така и от премиера Петков, че в годините назад превъоръжаването на армията се е случвало "несистемно".
"На току-що завършилия Консултативен съвет стана ясно, че средствата, отделяни от републиканския бюджет, са направили възможно плащането на самолетите Ф-16. Това ако не е достигане на капацитет по отношение на бойна готовност... Преди това никой не бе действал в подобна посока", отчете тя.
Обсъждано е било още и закупуването на още 8 изтребителя от САЩ, но кога ще стане това остава неизвестно. Не била готова и инфраструктурата - "Граф Игнатиево" не можело да приеме американските изтребители, защото не е извършен необходимият ремонт, посочи още председателят на ПГ на ГЕРБ.
ilian-mavrov
на 17.02.2022 в 07:17:08 #1Теадорчо-Александър, а ЧИЯ Е Горнотракийската низина? Българска, турска чия? Четете я тази история бе! Украйна е "македонията" за Русия. Какво е неясното?