Държавите от Европейският съюз имат задачата и отговорността да прилагат европейските санкции. Това заяви днес говорител на Европейската комисия, цитиран от БТА.

Коментарът беше по повод разпространения доклад на Центъра за изследване на демокрацията, в който се твърди, че Москва е натрупала един милиард евро приходи чрез износ на горива от България, произведени от руски петрол.

"Нямаме данни, които да споделим, следим общодостъпните съобщения. Когато се установи проблем, поддържаме контакт със съответната държава от ЕС", отбеляза говорителят.

Той допълни, че в общия случай ЕК е в тясна връзка с държавите от Съюза, за да осигури уеднаквено прилагане на санкциите.

Дерогацията на България за руския петрол не е за да го препродава, уточнява ЕК
Обновена

Дерогацията на България за руския петрол не е за да го препродава, уточнява ЕК

Целта била страната ни само да се снабдява с горивото

Говорителят напомни, че страната ни е получила изключение от общата забрана за внос в ЕС на руски петрол.

"Това изключение бе допуснато, за да се даде сигурност на снабдяването в България. За България е предвидена също отстъпка за износ на определени преработени петролни изделия за държави извън ЕС по причини, свързани с опазването на околната среда и сигурността", уточни той.

По негови думи тези две изключения са временни и се предвижда да отпаднат на 31 декември догодина. Говорителят добави, че ЕК подготвя списък от допълнителни санкции, като се предвиждат още способи за избягване на заобикалянето на наложените от блока ограничителни мерки.

"Лукойл Нефтохим" отрича внушенията за заобикаляне на сакциите срещу Русия

"Лукойл Нефтохим" отрича внушенията за заобикаляне на сакциите срещу Русия

Рафинерията разполага с определени квоти продукти, които има право да изнася