Решението на Австрия ни дискриминира, защото няма дата за сухопътен Шенген. За бизнеса най-важни са сухопътните граници да бъдат в Шенгенското пространство. Това заяви пред БНР бившият министър на вътрешните работи и лидер на "Републиканци за България" Цветан Цветанов.

Той посочи, че страната ни се е задължила да засили контрола по границите с Турция, Сърбия и Румъния. С промените в законодателството за по-бързото регистриране на мигранти, ще се увеличи миграционният поток у нас, добави Цветанов.

По думите му законодателят трябва да предвиди съответните механизми - чисто правно и институционално, за това как ще бъдат решавани проблемите с регистрацията е приема на мигранти.

Цветанов подчерта, че от началото на 2023-та до месец декември, на територията на страната през границата с Турция са минали 1785 мигранти. Излезлите през границата със Сърбия са били 1983-ма, а във вътрешността на страната са задържани 14 700 мигранти. Това означала, че когато намалиш възможността за тази пропускливост за излизане от страната на тези мигранти, които са регистрирани по Дъблинския регламент, означава, че с тези бързи процедури до 1 месец, трябва вече те да имат съответния статут и в голямата си част те ще останат в страната ни, уточни той.

Според него съществува хипотеза, при която Австрия да ни върне около 6000 мигранти, на които първото им регистриране е било в България. Държавата трябва да има политики, и политически решения, които да бъдат свързани с тези предизвикателства, смята Цветанов.

С решението за Шенген България се е задължила да изпълни нещо, което по принцип се знае, че не работи и не е в тези функционалности, в които е разписано като Дъблински регламент. Ние в момента ще приемем това, което ни постави Австрия като условия, защото те са тези които ще дадат становище дали има видим напредък, каза още той.

Атанас Пеканов: Утре ще е по-трудно да убедим Австрия за сухопътния Шенген

Атанас Пеканов: Утре ще е по-трудно да убедим Австрия за сухопътния Шенген

Какво става с парите от ПВУ?