Депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание преодоляха ветото на президента Румен Радев върху част от Закона за адвокатурата, с които допълнително са правят промени в Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Ветото засяга новата правна уредба на особения представител.
Народните представители приеха повторно законопроекта с 8 гласа "за", 1 глас "против" и 5 гласа "въздържали се", с което отхвърлиха ветото на президента Румен Радев на парламентарна комисия. ГЕРБ бяха "за", Възраждане и ПП-ДБ - "въздържали се" , а ИТН - "против". Предстои в утрешния ден народните представители да разгледат и ветото на държавния глава и в пленарна зала.
Припомняме, че председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски призова в спешен порядък Народното събрание да отхвърли ветото на държавния глава. От ПП-ДБ заявиха още същия ден, че ветото не е неочаквано. От партията заявиха намерение да внесат повторно предложенията си, които при първото гласуване са били отхвърлени в пленарна зала.
Във ветото си Радев заявява, че подкрепя усилията на Народното събрание да отстрани своевременно несъответствията между националното законодателство и правото на ЕС и така да гарантира ефективен достъп до правосъдие на българските граждани и юридическите лица. И допълва, че според него част от измененията и допълненията в Закона за адвокатурата се стремят към постигането на тези цели и може да бъдат подкрепени.
"Едновременно с това обаче в закона са приети и положения, които пораждат определени възражения както от гледна точка на тяхното съответствие с правото на Европейския съюз, така и спрямо интересите на правосъдието. Специално с новата уредба на фигурата на особените представители и въвеждането на ограничения при възраженията на страните за прекомерност на адвокатското възнаграждение по Гражданския процесуален кодекс (ГПК) се пораждат определени рискове от забавяне на съдебните дела и препятстване на достъпа до съд. Тези възражения не могат да бъдат подминати, понеже засягат конституционно установени права на гражданите", твърди президентът.
Той връща за прегласуване новата ал. 6 на чл. 29 ГПК, с която определянето на особените представители и възнагражденията им се възлага на местния адвокатски съвет. Аналогична разпоредба беше предвидена и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Според президента този ред за определяне на размера на възнаграждението на особените представители противоречи на правото на ЕС и не е съобразено с тълкуването, което СЕС направи за по двете дела за разноските за адвокат.
"Възлагането на правомощие на местните адвокатски съвети да определят размера на възнаграждението на особените представители нарушава правилата на свободния пазар и поражда риск от ограничение на конкуренцията, който е аналогичен на този, установен от Съда на ЕС във връзка с приложението на Наредба № 1 на Висшия адвокатски съвет за минималните размери на адвокатските възнаграждения. В двата случая заплахата за конкуренцията идва от това, че компетентността относно определяне на адвокатските възнаграждения е възложена на органи на съсловната организация на самите адвокати", гласи прочитът на Радев на двете решения на СЕС.
В началото на дебата Георги Георгиев от ГЕРБ заяви, че неговата формация ще подкрепи повторно законопроекта. Той обясни, че мотивите на президента да наложи вето са бланкетни и попита защо процедурата не е влязла в действие и при текстовете за нетрадиционната сексуална ориентация?
Според него не се спорило кой и как определя хонорарите на адвокатите, а дали ще се гарантира на гражданите правото на защита. Освен това в последните дни имало изявления, които целели да дискредитират българските адвокати. Политически изнасяло да не се произнасят, но това не било справедливо.
Георгиев обясни, че не е допустимо да се присъждат на адвокатите 4,50 лв. на час. И продължи, питайки дали съдът може да си избира прокурора по делото
Бившият служебен правосъден министър, а сега съветник на президента Румен Радев по правните въпроси, Крум Зарков, който представи мотивите на държавния глава, му опонира, че при особените представители възнаграждението не се определят накрая, а в началото на делото.
Стою Стоев от ПП-ДБ направи бележки на казаното от Георгиев. Неговата парламентарна група щяла да преразгледа оспорените текстове. Още утре можели да се приемат промени по спорните текстове, ако залата реши така. Георги Георгиев пък го попита дали може да предложи конкретни текстове, защото били "юристи, а не импресионисти".
Мнение изказа и адвокати, които присъстваха на заседанието на комисията. Адвокат Валя Гигова посочи, че ищците искат особените представители на ответника да бъдат калпави.
Тя посочи, че особени представители имат винаги физическите лица, а не юридическите. "Иска ли някой от вас да бъде защитаван по дело срещу голям корпорация от адвокат, който не е подготвен", попита тя.
Адвокат Александър Кашъмов обясни, че делата, по които има особени представители, са под 1% и адвокатите, които били "по тях били една шепа хора".