Асоциацията на индустриалния капитал в България излезе с официална позиция относно измененията в Закона за адвокатурата.
В писмо до председателя на комисията по правни въпроси в 50-то НС асоциацията отбелязва, че дейността на адвокатурата съгласно чл. 134 от Конституцията на Република България се изразява в подпомагане на гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси. Според АИКБ възлагането на органи на адвокатурата - адвокатските съвети - да определят особените представители и възнаграждението им е в нарушение на забраната на чл. 101, параграф 1 от ДФЕС, който забранява всички споразумения между предприятия, решения, взети от сдружения на предприятия, или съгласувани практики, които засягат търговията между държавите от ЕС, които биха могли да предотвратят, ограничат или нарушат конкуренцията.
От асоциацията подчертават, че предлаганото изменение не е съобразено с тълкуването, дадено от Съда на ЕС, по две преюдициални запитвания от България (през 2017 г. по съединени дела С-427/16 и С-428/16 и през 2024 г. по дело С-438/22). С решението от 25.01.2024 г. по д. 438/2022 г. СЕС директно указва, че при определянето на минимални възнаграждения от колективен орган, състоящ се от адвокати, е налице нарушение на чл. 101 ДФЕС. Такова хоризонтално ценообразуване е много вероятно да има негативни последици за цената, качеството и количеството на услугата, така че за целите на прилагането на чл. 101 ДФЕС не е необходимо дори да се изследват и доказват последиците за пазара.
Според АИКБ предоставянето на адвокатските съвети на правото в началото на производството по делото да определят възнаграждението на особения представител и предвиденото право на определения адвокат да откаже да участва в производството при намаляване на възнаграждението от съда, сериозно застрашава интересите на кредиторите - ищци. От там допълват, че ищците могат да се окажат обвързани от прекомерно по размер възнаграждение, което следва да внесат в началото на процеса, защото при оспорване и отказ на адвоката производството не може да се развие. Създава се и опасност от сериозно накърняване на масата на несъстоятелността, посочва в писмото си АИКБ.
От асоциацията добавят, че с предлаганите изменения не се предвижда съществуването на правила, по които да се избират особените представители от съответния адвокатски съвет. Освен това е налице и празнота по отношение на последиците от евентуален отказ на особения представител да участва или да продължи да участва в делото, което ще наруши правата както на ответника, така и на ищеца.
АИКБ подчертава, че предложеният законопроект по-скоро може да създаде проблеми, отколкото да реши съществуващите. По тази причина асоциацията настоява народните представители да не упражнят правото си на повторно приемане на спорната част от законопроекта.
Припомняме, че по-рано този месец депутатите приеха на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. Президентът Румен Радев наложи вето на промените. Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски призова ветото на президента да бъде отхвърлено. ПП-ДБ пък подкрепиха президента и настояха за свикването на извънредно заседание на НС, на което да бъдат изчистени проблемите в Закона за адвокатурата.