Въпрос на време е да бъде внесено дело в Европейския съд за правата на човека, за да бъде осъдена и България. Това заяви Ива Митева, юрист и председател на 46-то Народно събрание по казуса с гражданството на Кирил Петков в сутрешния блок на Нова телевизия.
"Ясно се вижда, че към дата 21 април Кирил Петков абсолютно е осъзнавал, че е с канадско гражданство. Много е важно решението на Конституционния съд, за да установи моментът", уточни Митева.
Европейската практика на Европейския съд по правата на човека се развива много обаче. Кодексът по изборните въпроси категорично поставя изискване двойното гражданство да не бъде третирано по-зле от другите", коментира тя.
По думите й има опасност правната сигурност да бъде застрашена, тъй като след излизане на решението на КС всички заинтересовани лица биха могли да заявят своите претенции. Петков има много различни актове, включително и с висок обществен отзвук и ще бъде много интересно да видим какво ще се случи, обясни Митева. Именно заради това, а и защото вече има осъдителни решения ИТН внесоха в предишния парламент предложение за изменение в Конституция, с което се премахват ограниченията при двойно гражданство.
Митева коментира и че в следващия парламент е нужно много по-сериозно, стъпка по стъпка да се погледне на цялото законодателство в страната и на първо място да се престане със законотворчеството на коляно, включително и правенето на промени между първо и второ четене, както и през преходните и заключителните разпоредби. Народното събрание вече е осъдено два пъти за милиони - за 1,2 млн лв. и 2.5 млн. лв - именно заради промени в 12 без 5 и нарушаване на принципа на правна сигурност. Внимателно трябва да се подходи и към съдебната реформа, като се направи преглед на всички институции, които са в досег с корупцията - от съда, прокуратурата и агенциите като КФН, КПКОМПИ и др. "Когато тичаме, започваме да се спъваме и да падаме", е констатацията на Ива Митева.
Каква е правната рамка в спора межди ДБ и ЦИК в Стара Загора?
"В Изборния кодекс е казано, че листата може да бъде подписана от лице, което представлява партията или коалицията. Там няма значение какъв вид е подписът, за разлика от други места. Решението на ЦИК е, че предложението е внесено с преносител. Дадени са оказания на преносителя да ги представи и по електронен път. Те са подадени от лична електронна поща, а не от официалния имейл на партията. Проблем е, че това хартиено предложение не е придружено от флаш паметта, за да може да се сравни. Когато се внася нещо на хартия, то трябва да е придружено с флаш памет. Флаш паметта е дадена след изтичане на срока. Не допускам, че е възможно цялото нещо да е политическа атака", коментира Митева.
По думите й има пропуски и от страна на "Демократична България". "Много странно, че отново при тях възникна проблемът. Като проблема във Велико Търново. Явно имат вътрешни проблеми", констатира Митева.
oktavian
на 15.10.2021 в 09:43:24 #1"Дадени са оказания........................' Според българския правопис се пише "УКАЗАНИЯ". Неграмотността е недопустима в медиите, защото дава лош пример на читателите и руши езика ни който е национално богатство! Неграмотността вече е толкова безскрупулна и агресивна, че дори някои си позволяват да назначават министри на културата, които пишат "убразование", вместо "образование". Заприличали сме на Русия, където министърката на културата гордо позира с фланелка с надпис "Идите нахуй!"