Правителството Денков/Габриел одобри на заседанието си днес доклад на министъра на финансите Асен Василев, с който се изразява намерение пред Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за участие на България в Доверителния фонд "ЕС за Украйна", създаден в рамките на едноименната инициатива на ЕИБ.
Участието на България във фонда е под формата на гаранция в размер на 10 млн. евро. Така страната ни ще подпомогне индиректно възстановяването на Украйна чрез солидарно гарантиране на операциите на ЕИБ, заедно с останалите държави в ЕС, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет (МС) и изтъкват, че това ще е още едно потвърждение за силната ангажираност на България за подпомагане възстановяването и икономическото развитие на пострадалата от военните действия държава.
Инициативата на ЕИБ "ЕС за Украйна" е създадена в следствие от заключенията от заседанието на Европейският съвет от 15 декември 2022 г. В тях Европейският съюз призовава ЕИБ да засили подкрепата си за най-спешните инфраструктурни нужди на Украйна в сътрудничество с Комисията и международните финансови институции (МФИ). Доверителният фонд има за цел да се засили подкрепата на ЕС за проекти в Украйна, като същевременно се даде възможност на Европейската инвестиционна банка да продължи да изпълнява ключова роля при отпускане на финансова подкрепа за нападнатата от Русия страна. Идеята на фонда е той да играе ролята на временно решение, докато се въведат по-дългосрочни мерки на ЕС. Чрез него ще се финансират основно проекти за общинската инфраструктура - училища, болници, транспортни мрежи, съоръжения за пречистване на вода и отпадни води, капацитет за цифрова и киберсигурност. Фондът трябва да осигури и подобрен достъп до финансиране за украинските предприемачи.
Доверителният фонд се финансира от страните членки на Евросъюза. Могат да се включат също Европейската комисия и държави извън ЕС като страни от Европейска асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), както и частни донори. Приносът е доброволен и може да бъде се изразява в парична или непарична вноска - под формата на гаранция, или комбинация от двете.
На 11 юли 2023 г., в рамките на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), 16 страни от ЕС са подписали с ЕИБ документи за намерение за принос във фонда. От държавите в Европейския съюз са обявили, че ще се включат Белгия, Франция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Словакия, Испания и Нидерландия. Първоначалните ангажименти от тези държави са за общо 383,3 млн. евро. Подкрепа са потвърдили също Хърватия, Кипър, Дания, Естония и Гърция, като предстои да бъдат уточнени размерите на вноските им.
Припомняме, че в края на септември кабинетът одобри и участие на България в инициативата на Международния валутен фонд (МВФ) за набиране на средства за Доверителния фонд за намаляване на бедността и подкрепа на растежа с около 6,7 млн. долара.