Правителството Денков/Габриел одобри на заседанието си днес доклад на министъра на финансите Асен Василев, с който се изразява намерение пред Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за участие на България в Доверителния фонд "ЕС за Украйна", създаден в рамките на едноименната инициатива на ЕИБ.

Участието на България във фонда е под формата на гаранция в размер на 10 млн. евро. Така страната ни ще подпомогне индиректно възстановяването на Украйна чрез солидарно гарантиране на операциите на ЕИБ, заедно с останалите държави в ЕС, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет (МС) и изтъкват, че това ще е още едно потвърждение за силната ангажираност на България за подпомагане възстановяването и икономическото развитие на пострадалата от военните действия държава.

Инициативата на ЕИБ "ЕС за Украйна" е създадена в следствие от заключенията от заседанието на Европейският съвет от 15 декември 2022 г. В тях Европейският съюз призовава ЕИБ да засили подкрепата си за най-спешните инфраструктурни нужди на Украйна в сътрудничество с Комисията и международните финансови институции (МФИ). Доверителният фонд има за цел да се засили подкрепата на ЕС за проекти в Украйна, като същевременно се даде възможност на Европейската инвестиционна банка да продължи да изпълнява ключова роля при отпускане на финансова подкрепа за нападнатата от Русия страна. Идеята на фонда е той да играе ролята на временно решение, докато се въведат по-дългосрочни мерки на ЕС. Чрез него ще се финансират основно проекти за общинската инфраструктура - училища, болници, транспортни мрежи, съоръжения за пречистване на вода и отпадни води, капацитет за цифрова и киберсигурност. Фондът трябва да осигури и подобрен достъп до финансиране за украинските предприемачи.

Унгария блокира фонда за дългосрочна подкрепа за Украйна за 20 млрд. евро

Унгария блокира фонда за дългосрочна подкрепа за Украйна за 20 млрд. евро

Условие е изключвнаето на унгарската банка OTP от списъка на "спонсори на войната"

Доверителният фонд се финансира от страните членки на Евросъюза. Могат да се включат също Европейската комисия и държави извън ЕС като страни от Европейска асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), както и частни донори. Приносът е доброволен и може да бъде се изразява в парична или непарична вноска - под формата на гаранция, или комбинация от двете.

На 11 юли 2023 г., в рамките на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), 16 страни от ЕС са подписали с ЕИБ документи за намерение за принос във фонда. От държавите в Европейския съюз са обявили, че ще се включат Белгия, Франция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Словакия, Испания и Нидерландия. Първоначалните ангажименти от тези държави са за общо 383,3 млн. евро. Подкрепа са потвърдили също Хърватия, Кипър, Дания, Естония и Гърция, като предстои да бъдат уточнени размерите на вноските им.

Припомняме, че в края на септември кабинетът одобри и участие на България в инициативата на Международния валутен фонд (МВФ) за набиране на средства за Доверителния фонд за намаляване на бедността и подкрепа на растежа с около 6,7 млн. долара.