Военните ни тренират експериментални и съвместни бойни стрелби по въздушни и морски мишени на зенитния полигон на ВВС - Шабла, съобщиха от Министерството на отбраната.

В учението "Шабла-2021-2" участват зенитно-ракетни формирования и авиация и от Въоръжените сили на Република Сърбия. Те са едни от най-мащабните за въоръжените сили през годината като в тях участват общо 1252 военнослужещи, от които 115 - от Въоръжените сили на Република Сърбия.

По време на "Шабла-2021-2" формированията на българските Военновъздушни сили ще изпълняват планираните задачи със зенитно-ракетните комплекси С-75 "Волхов", С-125 "Нева", 2К12 "Куб" и с преносим зенитно-ракетен комплекс "Стрела-2М". За целите на стрелбите ще бъдат използвани също самолети Су-25 и вертолет AS 532 AL "Cougar".

Експерименталните и съвместни бойни стрелби ще продължат до 11 септември 2021 година (с резервна дата - 12 септември).

МиГ е паднал в морето край Шабла

МиГ е паднал в морето край Шабла

С кораби и вертолети се издирва пилотът

Целта им е да подобри взаимодействието между формированията за противовъздушна отбрана от Българската армия за осигуряване на въздушния и морския суверенитет на страната, както и координацията между държавните институции в операция за контрол на въздушното пространство. От българска страна участват формирования от Военновъздушните сили, Сухопътните войски, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции и Военна академия "Г. С. Раковски".

Формированията от Сухопътните войски ще изпълняват задачи със зенитно-ракетен комплекс "ОСА-АКМ", а формированията на Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции - с преносими зенитно-ракетни комплекси "Стрела-2М". Военна академия "Г. С. Раковски" участва в стрелбите с три безпилотни летателни апарата, интегрирани в комплекс за създаване на въздушна обстановка, който успешно имитира въздушен противник.

От 2010 г. до сега в съвместните бойни стрелби за шести път участват формирования за противовъздушна отбрана от Въоръжените сили на Република Сърбия, базирани на зенитния полигон на ВВС в Шабла, и за трети път - авиационни формирования на западната ни съседка, действащи от авиобаза Граф Игнатиево. През тази година военнослужещите от Въоръжените сили на Република Сърбия ще изпълняват планираните задачи със самолети МиГ-29 и зенитно-ракетни комплекси С-125 "Нева" и 2К12 "Куб".

През 2021 г. се навършват 30 години, откакто формирования за противовъздушна отбрана и авиационните бази от състава на Българската армия провеждат стрелби на полигон "Шабла". До 1991 г. тази изключително сложна подготовка се е водила само в чужбина. Зенитният полигон на ВВС създава много добри условия за тренировка. Дълбочината му е 100 км, което осигурява възможност за изграждане на разнообразна мишенна обстановка и пълно използване на възможностите на различни типове бойна техника и въоръжение.

Кой е летецът майор Валентин Терзиев....

Кой е летецът майор Валентин Терзиев....

Един от асовете на родната авиация

Припомняме, на 9 юни 2021 г. сутринта бе съобщено, че "при изпълнение на тренировъчна задача над морската акватория на Република България, самолет МиГ-29 от състава на българските Военновъздушни сили, е изгубил радиовръзка и е изчезнал от радарите в 00:45 ч.".

Учението "Шабла 21" включваше съвместни стрелби на зенитен полигон на ВВС-Шабла. В него участваха и военнослужещи от 204-та авиобаза "Полковник-летец Миленко Павлович", известна със старото си название Батайница, на сръбските Военновъздушни сили. В самото учение "Шабла 2021" бяха включени и военни от САЩ.

За избягване на подобни инциденти в акваторията на Черно море Община Шабла през април публикува ограничения за придвижване в района.