За трети път в новата ни история български кабинет иска вот на доверие от Народното събрание.
Вчера на редовното си заседание Министерски съвет прие, а по-късно и внесе в деловодството на парламента мотивите, с които иска депутатската подкрепа.
С повтаряне на тези мотиви в началото на днешното заседание - чиято първа точка са дебатите по вота - на парламентарната трибуна застана премиерът Борисов.
Правителството на европейско развитие на България чрез непопулярни мерки прие да осъществи реформите в Българияq заяви премиерът Бойко Борисов
Той коментира, че изнесените в публичното пространство стенограми от разговори целят според него да върнат статуквото и да забавят реформите в страната.
Основната цел на атаката от последните дни е да дискредитира политиката, водена от ГЕРБ и правителството, изтъкна премиерът Борисов.
Вотът е за цялостна политика, водена от правителството.
По предложение на левицата, началото на днешното заседание започна с минута мълчание в памет на загиналия тютюнопроизводител при вчерашните протести.
Същинските дебати започнаха със спор между финансовия министър Дянков и лидера на БСП Станишев. Изказването на вицепремиера преизвика искано право на лично обяснение от Станишев (тъй като името му бе споменато в словото на Дянков).
Първите изказвания са изцяло от министри от кабинета, като след Дянков, думата взеха Трайчо Трайков, просветният министър Игнатов, министър Рашидов и социалният Тотю Младенов, които представиха приоритетите на политиките си и поискаха от депутатите вот на доверие за това, което предстои да бъде свършено от техните ведомства.
Стана ясно още, че гласуването - което ще бъде още днес - ще е явно, а не, както искаха от ДПС - тайно. Според хората на Доган в ПГ на ГЕРБ има много депутати, които при един таен вот ще гласуват против кабинета.
Това решение на премиера за искан вот на доверие идва, след като опозицията обяви, че подготвя внасяне на втори вот на недоверие към кабинета.
Най-вероятната причина за това ще са СРС-скандалите, които компрометират депутати, министри и самия премиер.
За да бъде приет вотът на доверие е необходимо да бъде постигнато обикновено мнозинство. За сега то е гарантирано, тъй като с подкрепата на Атака ГЕРБ събира 137 гласа в своя полза.
Под въпрос остава подкрепата на „Синята коалиция", която постави пет условия на премиера, ако иска тяхната подкрепа - за спиране на проекта „Белене", даването на приоритет на „Набуко", махане на ченгетата от Държавна сигурност от държавата, въвеждане на фискален борд и оставка на Цветан Цветанов в случай, че се окаже, че неправилно е обвинил лекарите от Горна Оряховица.
USD
CHF
GBP
nvm
на 20.01.2011 в 11:12:39 #213LOL И Станишев им го каза на СДС - позицията им е Разкрачена !
Reinforcement
на 20.01.2011 в 11:12:05 #212Всички клякат пред Генерала! Мирно, равнис, шашкиии въън! За поооочест! Браво Бойче! ГЕРБ!

nvm
на 20.01.2011 в 11:09:59 #211жуни слушай, Станишев ще се обяснява лично
Кольо Гешев
на 20.01.2011 в 11:09:39 #210СДС продължават с разкрачената позиция. Ако бяха гласували против правителството щяха да се самоубият.
Пуст Пустиняк
на 20.01.2011 в 11:08:56 #209бай, бай "Белене".
Довиждане Гоци. 
tashunko_sapa
на 20.01.2011 в 11:08:43 #208Чухте ли ПЕДАЛЧЕТО Мартин Димитров как се наведе !!!!!!! Синята коалиция щели да гласуват "Въздържали се" !!! Чекиджия нещастен! Ето така ги купуват от ГЕРБ ! Синята коалиция били демократи !!!! Смях!!!! И те са същите подлоги, както и Атака!!! БСП - старците са ясни - те въобще не трябва да са в Парламента!
nvm
на 20.01.2011 в 11:07:54 #207Пускайте фонтаните - Р.П. ще се облекчава!
Карина
на 20.01.2011 в 11:07:32 #206Браво, Мартине!
ясон и точно казано, кой не разбира да си се оправя 
boris
на 20.01.2011 в 11:07:20 #205Сините щели да са въздържатели.
жунгръц
на 20.01.2011 в 11:06:35 #204безгръбначните плазмодии не им стиска да се опълчат за пореден път срещу доказаната вече мутра!!!

Reinforcement
на 20.01.2011 в 11:06:34 #203Ако от ГЕРБ спрат Белене, уволнят Цветанов и назначат сините за шефове в митниците, Мартин щял денонощно да подкрепя ГЕРБ .... обаче сега щели да се въздържат! Бати циркаджиите!
nvm
на 20.01.2011 в 11:06:05 #202еееххх СДС отиде в историята - ще се въздържат!
lotsopa
на 20.01.2011 в 11:05:41 #201Този Вот на доверие е абсолютно смешен. Едни влечуги се смеят на други влечуги, че са им много големи опашките. Нещастници. ДА отидат да поживеят по света, да разберат за какво става дума. ББ имаше добри желания, но начина по който иска да ги прокара с отвратително балкански средства, е мани-мани. То е все едно да караш автобус на Градски транспорт, и постоянно да тръгваш с много рязка скорост, и да натискаш силно спирачките: ще утрепеш пътниците. Е верно, ще стигнеш закъдето си тръгнал, но пътниците ще се осакатят. Така и със Здравеопазването, и с Пенсионното, и с БАН, и със СРС-тата.
Пуст Пустиняк
на 20.01.2011 в 11:05:36 #200Огнен вятър | 20.01.2011 13:03, те питам просветения. Дай някакъв линк за "позицията на ЕНП".
Спарко
на 20.01.2011 в 11:05:34 #199бахму, вие не работите ли?
жунгръц
на 20.01.2011 в 11:05:12 #198овганизиваната пвестъпност

nvm
на 20.01.2011 в 11:03:55 #197жунгръц | 20.01.2011 13:03 позволявайте на марти да говори повече бсп да отстъпи времето си на марти, нищо не може да е по-голям удар по СК +++ За това си прав
Кольо Гешев
на 20.01.2011 в 11:03:18 #196Да си ходи Борисов за да дойде Гоце. Против съм.
жунгръц
на 20.01.2011 в 11:03:17 #195позволявайте на марти да говори повече
бсп да отстъпи времето си на марти, нищо не може да е по-голям удар по СК 
nvm
на 20.01.2011 в 11:02:20 #194Мартинчо, да ти припомня : Костов разчита на късата памет и за онази афера с „Комисията Бонев” , когато тя изготви списък с 93 имена на депутати, сътрудници на ДС, но от парламентарната трибуна се съобщават само 23-ма от тях. Сред тях не е не само името на Първанов, но и имената на редица сини депутати, които уплашено обикаляха парламентарните кулоари по онова време, очаквайки да бъдат изобличени. И когато това не стана, радостно въздъхнаха и отново върнаха естествения цвят на лицата си. До този момент Костов не е обяснил каква е цената на тази сделка със своите