Природозащитната организация WWF предупреждава за опасен проект за водноелектрическа централа (ВЕЦ) "Турну Мъгуреле-Никопол" в участъка на Долен Дунав между България и Румъния, включен в списъка с приоритетни инвестиции на Европейския съюз (ЕС).
Според WWF ВЕЦ-ът ще увеличи риска от наводнения за стотици населени места по течението на реката, ще унищожи защитени зони и резервати, ще постави под въпрос оцеляването на критично застрашени видове и ще обезсмисли природозащитни политики, финансирани от ЕС от дестилетия.
"Странното решение идва по-малко от месец преди светът да се събере на Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, за да обсъди как да ускори действията си за опазване на реките", коментират природозащитниците и изтъкват, че съгласно Европейската стратегия за биоразнообразие Евросъюзът трябва да защити 30% от реките и сладководните екосистеми на територията си до 2030 година. Те посочват, че вместо това Европейският парламент (ЕП) е предпочел да пренебрегне съвместния призив на WWF, Bankwatch и 36 други природозащитни организации от континента да разгледа задълбочено научните доказателства и социално-икономическите аргументи срещу проекта.
Проектът за ВЕЦ "Турну Мъгуреле-Никопол" (TMNHSA) е изготвен преди повече от четиридесет години. От WWF отбелязват, че той не е успял да привлече инвеститори поради огромните разходи, сравнително ниската енергийна възвръщаемост и значителните социални и екологични въздействия. "Наред с негативните ефекти, които ще окаже, върху крайбрежните общности и природата, водноелектрическата централа ще опустоши местните икономики, зависещи от селското стопанство, рибарството и туризма, ще наруши водния транспорт и дори ще създаде рискове за атомната енергетика", подчертават от организацията.
Природозащитниците заявяват, че като не е поискал удължаване на периода за разглеждане на проекта и не е гласувал против списъка с приоритетни инвестиции на ЕС, ЕП тихомълком е дал зелена светлина за изграждането на централата, която вече официално е добавена в Списъка на трансграничните проекти за възобновяема енергия (CB RES). Това дава право за финансиране на проекта от ЕС по програмата Механизъм за свързване на Европа.
Според ръководителя на програма "Води" във WWF Стоян Михов проектът ще причини необратими вреди на местните общности в България и Румъния и стотици населени места ще бъдат засегнати от язовира, който ще изложи на риск от наводнение земеделски земи, домове и критична инфраструктура. WWF, CEE Bankwatch Network и 36-те партньорски организации призовават Европейската комисия (ЕК) спешно да премахне "Турну Мъгуреле - Никопол" от списъка си с приоритетни проекти за възобновяема енергия. "Комисията трябва да действа бързо, за да поправи тази грешка", категоричен е Андрей Ралев от Bankwatch Network. "Този проект ще унищожи защитени територии, пазещи ценни местообитания. Ще изложи на риск оцеляването на изчезващи видове като дунавските есетри - най-застрашената група диви животни в света", коментира Катерина Раковска от WWF.
По долното поречие на Дунав се срещат редки и защитени видове. Природозащитниците изтъкват, че изграждането на язовирната стена ВЕЦ-а е критична заплаха за редица защитени територии по поречието на реката, както и за мигриращите риби като емблематичните дунавски есетри, които са на ръба на изчезването. Те считат, че проектът противоречи не само на директивите на ЕС в областта на околната среда, но и на целите на Закона на ЕС за възстановяване на природата, който предвижда до 2030 г. да бъдат възстановени поне 25 000 км свободно течащи реки. От WWF посочват, че вместо да допринесе за постигането на тази цел, проектът ще създаде постоянна бариера за миграцията на рибите и ще наруши контрола на наводненията и кръговрата на хранителните вещества, от които зависят местните общности.
От природозащитната организация допълват, че проектът за ВЕЦ-а на Дунав е в сероозен конфликт със задълженията и целите, определени в Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, която е ратифицирана от Румъния и България.
black_sea_sailor
на 29.09.2024 в 22:18:18 #5Железни врата е в планински район. Ждрело. Нищо общо с ниския равнинен румънски бряг срещу Никопол.
chafeto
на 29.09.2024 в 11:19:34 #4Octavius Два са. Джердап 1 и Джердап 2
Octavius
на 29.09.2024 в 11:01:03 #3Ех, доморасли специалисти... Малко по-нагоре по Дунава има същото, но по-голямо съоръжение. Железни врата.Проучете малко. Между Сърбия и Румъния. Що никой не мрънка за него? А в Австрия, Унгария и Германия има десетки малки шлюзове. Как пък техните не са проблем? Платена публикация, определено !
ddoko-doko
на 29.09.2024 в 00:44:19 #2А бе прави са - нали за ВЕЦ трябва резервоар бе, Айнщайн. Колко села ще потопят и ще обезщетят със смешни пари. А за наводненията е 100% сигурно. Сами са го написали - проект от комунистически време, а иначе плюят комунизма. Хайде моля.
Octavius
на 28.09.2024 в 20:01:49 #1Ей тука искрено ме изненадаха "зелените" Нали точно заради водният транспорт се прави това, бе, пичове, а електроенергията ще е бонус - страничен резултат от функционирането на шлюза. Някой яко им плаща на тези за да говорят апокалиптични глупости... Чудно кой?