Община Гълъбо възобновява плановете си за горене на отпадъци с нов проект за инсинератор с мощност 80 MW, алармират от "Грийнпийс" - България. Природозащитниците уточняват, че това е близо половината от мощността на ТЕЦ "Брикел". Според тях процедурата е задействана чрез очевидни нарушения. Информацията за истинските намерения на инвеститора пък се прикривала. "Градът, печално известен с мръсния си въздух, рискува да продължи порочната си зависимост от замърсяващи индустрии", коментират от "Грийнпийс" - България.

Природозащитната организация припомня историята на горенето на отпадъци в Гълъбово. През 2018 г. ТЕЦ "Брикел" получава разрешение да гори експериментално отпадъци, които обаче били с неясно съдържание. Природозащитниците изтъкват, че това се случило тайно, само с подписа на зам.-министър на околната среда и водите. През 2019 г. в медиите изтича информация и за споразумение между централата и общината, което разкрива планове за изгаряне на 500 000 т отпадъци годишно с активно съдействие от местната власт за осигуряването на сметта. По-късно топлоцентралата, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки, е в центъра на скандала с внасянето и изгарянето на отпадъци от Италия.

През 2020 г. над 300 граждани от Гълъбово, Стара Загора и региона подават становища с настояване централата да спре употребата на това гориво в остарелите си инсталации. В няколко поредни дни се провеждат и мирни протести пред ТЕЦ "Брикел" срещу замърсяването на въздуха. В резултат от това топлоцентралата официално се отказва от горенето на отпадъци.

Поредно замърсяване на въздуха в Гълъбово от ТЕЦ "Брикел"

Поредно замърсяване на въздуха в Гълъбово от ТЕЦ "Брикел"

РИОСВ - Стара Загора предприема спешни мерки

"На този фон не е изненада, че новите планове за инсинератор в Гълъбово са обвити в потайност и скрити зад параван от административни хватки", изтъкват от "Грийнпийс" - България и добавят, че на свое заседание в края на януари 2024 г. Общинският съвет в Гълъбово дава предварително съгласие за промяна на предназначението на земеделски земи за изграждане на обект: "Топлоелектрическа централа (ТЕЦ), ползваща сертифицирано гориво от твърди битови отпадъци (RDF)".

Природозащитниците посочват, че това обаче се премълчава, когато община Гълъбово отправя искане за промяна на предназначението на имотите от "необработваеми земи" и "ниви" в "чисто производствена" зона. По думите им проектът за инсинератора изобщо не се споменава в искането за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на промяната на предназначението, внесено в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Стара Загора. От "Грийнпийс" - България отбелязват, че теренът попада в защитена зона по директивата за местообитанията на Натура 2000 - "Река Овчарица", а също така е в непосредствена близост до две други защитени зони - "Язовир Розов кладенец" и "Река Сазлийка", както и до самата река и до село Любеново.

От природозащитната организация посочват, че в решението на Общинския съвет не е коментирано какво ще се случи със здравето на местните жители, ако към вече замърсения въздух в Гълъбово се добави още един източник на замърсяване. В искането невярно било посочено, че в близост до имотите, предмет на промяната на статута, "не се извършват производствени дейности, чийто характер да води до замърсяване на въздуха в района".

За замърсяване от ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово сигнализира гражданин

За замърсяване от ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово сигнализира гражданин

Той съобщава за 27 превишения на нормите за серен диоксид от началото годината

Природозащитниците допълват, че на РИОСВ е известно, че в района оперират четири въглищни централи, чиято дейност допринася за замърсяването на въздуха в Гълъбово. Въпреки това екоинспекцията решила, че не е необходимо изготвянето на Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Те изтъкват, че по закона задължително се подлагат на екологична оценка промени в предназначението на земи, които попадат в защитени зони, а решението на РИОСВ в случая противоречи на нормативната уредба.

По тази причина "Грийнпийс" - България и екологично сдружение "За Земята" оспорват решението на екоинспекцията в съда. Жалби срещу него са подадени и от Асоциацията на парковете в България с председател Тома Белев и двама граждани - Стефан Николов и Петко Ковачев. Техните лица впоследствие се появили на билборд в Гълъбово с надпис "екорекетьори". От природозащитната организация подчертават, че упражняването на граждански права по законово установен ред при никакви обстоятелства не може да бъде определяно като рекет. От "Грийнпийс" - България добавят, че административните органи имат задължението да спазват законите и дължат на обществеността прозрачност и информация за свои действия с потенциал да засегнат хиляди граждани.

"Изгарянето на отпадъци се представя като "лесно и зелено решение". В действителност изгарянето не решава нито проблемите с отпадъците, нито проблемите с мръсния въздух. Напротив, създава редица здравни и екологични рискове - от съхранението на суровината с неясно съдържание, през отделянето на разнообразни замърсители на въздуха при горенето, до съхраняването на отпадната пепел, която може да бъде токсична", категорични са природозащитниците.

Те посочват още, че проект за подобен инсинератор в София е окончателно спрян през 2023 г. Според съдебното решение липсвал задължителният минимум информация за третиране на опасните отпадъци, които се генерират под формата на пепел след изгарянето. Имало и рискове от аварии, разпиляване на опасния отпадък и въздействие върху здравето на хората в района.

ТЕЦ Брикел продължава да замърсява въздуха в Гълъбово

ТЕЦ Брикел продължава да замърсява въздуха в Гълъбово

Изпускането на непречистени газове и неорганизираните емисии от прах от цялата сграда се е превърнало в норма

Според "Гийнпийс" - България инсталациите за изгаряне на отпадъци създават повече проблеми, отколкото решават, блокират политиките за предотвратяване на отпадъците и спират развитието на общинските системи за повече рециклиране и компостиране, защото създават нужда от повече отпадъци, които да се изгарят.

"Противно на гръмките обещания, инсинераторите не създават много работни места. Например, в проекта за софийската инсталация с капацитет 180 000 тона годишно щяха да работят само 30 души. Омагьосан кръг е и решението какво ще се гори - със сигурност община Гълъбово не генерира отпадъци, достатъчни за инсталация с 80 MW мощност", коментират природозащитниците. Според тях това означава, че ще има нужда от смет от други общини и дори други държави. "Такъв е случаят с проекта на Румен Гайтански - Вълка да изгаря над 400 000 т отпадъци край град Павликени - транспортирайки десетки камиони с боклуци от цялата страна в една точка всеки ден. Над 20 000 граждани от района се подписаха против проекта, защото искат да запазят плодородната си земя чиста, в момента се водят дела", заявяват от "Гийнпийс" - България.

Природозащитната организация пита какво предстои за Гълъбово и изтъква, че местните жители имат правото да знаят и да задават въпроси. "Заслужават и все някога да поемат глътка въздух спокойно", завършват природозащитниците.

АКФ с още данни за Вълка в Павликени в очакване на съдебното решение

АКФ с още данни за Вълка в Павликени в очакване на съдебното решение

Разкриват подробности по казуса с инсинератора във филма "Вълкът на Върбовка".