Лидерът на "Български възход" Стефан Янев очаква на предвидените за утре консултации на партията при президента Румен Радев разговор, фокусиран върху възможността да се състави правителство. Той каза пред БНР, че че скоро е водил телефонен разговор с държавния глава.

Янев отбеляза, че в момента се провежда диалог между партиите и се търсят пресечни точки. По думите му основно правило в политиката е изкуството на компромиса. "Не взимаме страна и търсим условия за диалог", каза той. По думите му надеждата за приключване на дебата около Изборния кодекс е в основата на смисления дебат.

"Трябва да си зададем въпроса дали е толкова важно да се занимаваме с Изборния кодекс, или трябва да се съсредоточим върху съставянето на правителство. Нашата позиция е принципна и казва, че приетото до момента в Изборния кодекс трябва да бъде надграждано и усъвършенствано. Ние сме за машините, но там, където има проблем и като процедура, и като детайли, трябва да се усъвършенства. Ние сме за нови технологии, които създават доверие в изборния процес, а не са основа за изкопаване на пропасти и различия. Ако за хората, участващи в секциите, е ясно, че ги чакат безсънни нощи, те ще се демотивират", коментира Стефан Янев.

Петков убеден, че БСП може да размислят за хартията

Петков убеден, че БСП може да размислят за хартията

Ако всеки си свърши отговорно работата - ще имаме честни и прозрачни избори, заяви Свиленски

Той каза още, че от "Български възход" биха подкрепили възможност за съставяне на правителство при ясни правила и разписани приоритети. Мотивацията ни за участие в политиката е да предлагаме решения за проблемите на българските граждани, заяви Стефан Янев. Партията е готова да разговаря с всички парламентарно представени формации, не изключват и "Възраждане". 

По думите му първият мандат не е критичен и решаващ. Янев отбеляза, че президентът ще направи избора за връчване на трети мандат. "Той е достатъчно информиран. Не бива да задраскваме вариант едно и две. Парламентарно представените партии трябва да направят усилия за съставяне на правителство. Нито една от тях не е готова да поеме вината, че няма да има такова и ще отидем на избори. Този страх на партиите е и движеща сила", заяви той. 

Според Стефан Янев в основата на разговорите за съставяне на правителство трябва да бъде обсъждането на приоритети и конкретни политики. "Трябва да има предсказуемост какво предстои в икономически и политически план. Не е достатъчно през медиите да се дават откъслечни приоритети и идеи. Трябва да се седне на масата и се говори за конкретика. Тя идва, когато едно потенциално коалиционно споразумение е придобило най-общ характер. Тогава може да кажем дали го подкрепяме или не. Говоренето през медиите създава усещане, че този диалог не е сериозен", посочи също той. 

ПП дебнели по ъглите депутати от БСП, за да ги разубеждават за хартията

ПП дебнели по ъглите депутати от БСП, за да ги разубеждават за хартията

Въпреки различията, левицата се отзове, ако ги поканят на разговори

Янев изтъкна също, че започването на разговор за потенциална коалиция с личностите, които биха могли да участват в правителството, ще доведе до взривяване на диалога. "Всеки ще каже, че предлага по-добрата личност. Разговорите трябва да бъдат за приоритети. Чак след това може да се говори за състав, структура и личности. Отговорностите трябва да бъдат скрепени с коалиционно споразумение, посочващо ясни правилата и начини за взимане на решения. Една коалиция означава поет ангажимент", коментира той.

Във връзка с предоставянето на военна помощ на Украйна Янев смята, че това трябва да става на принципа, че ако българската държава даде нещо, то трябва веднага да бъде заменено, така че способностите на армията ни да не бъдат намалени.

"Българската политическа класа дълги години се е възползвала от т.нар. "дивидент НАТО". Чувствали сме се достатъчно защитени като член на НАТО и не не сме виждали необходимост да инвестираме в собствени отбранителни способности. Ние нямаме достатъчно отговорно отношение към член 3, според който всяка страна полага усилия за изграждане на отбранителния си потенциал, който трябва да може да взаимодейства с този на другите страни членки", коментира лидерът на "Български възход".