Парламентът прие на второ четене Закона за държавната собственост.
С предложения проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост се прецизират и се допълват разпоредби, регламентиращи придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи - държавна собственост, както и актуването на имоти - държавна собственост, с оглед на тяхното практическо приложение.
Отдадените под наем имоти - публична държавна собственост, не могат да се ползват извън предназначението им, да се преотдават и да се ползват съвместно по договор с трети лица.
Със законопроекта се предвиждат изменения относно начина на доказване на държавната нужда.
Предвижда се и промяна при определяне на пазарната цена на имотите. Пазарните цени на имотите ще се определят на базата на осреднените пазарни цени от всички вписани възмездни сделки, като ще се избегне произволното вземане предвид само на някои от тях.
Предвижда се за изграждане на национални обекти, когато отчуждаваните имоти или части от имоти са частна общинска собственост, те да преминават безвъзмездно в собственост на държавата от датата на обнародване в „Държавен вестник" на решението на Министерския съвет.
Допълнени и прецизирани са текстовете, които определят от кой момент настъпва отчуждаването.
Срокът, след който може да се поиска отмяна на отчуждаването, се предвижда да бъде увеличен на 6 години за изграждане на национални обекти, когато мероприятието по подробния устройствен план не е започнало или имотът не се използва по предназначението, за което е отчужден, при запазване на принципа за компенсиране на вредите.
Създава се правна възможност инвеститорът на национален обект да влезе и да строи в чужд имот срещу задължението за заплащане на обезщетение за времето от въвода в имота до влизане в сила на отчуждението.
Още вчера бе приет текста, с който се отмени възможността политически партии да закупят имот - частна държавна собственост, ако той им е предоставен под наем по съответния ред, политическата партия е участвала в избори за Народно събрание самостоятелно или в коалиция, представена е в Народното събрание самостоятелно или в коалиция на основание изборните резултати.
Ограничава кръгът на субектите, които биха могли да придобият безвъзмездно право на собственост върху имоти - частна държавна собственост.
Безвъзмездното прехвърляне на собствеността ще може да бъде само в полза на общините за изпълнение на техните функции или за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение, както и на други лица в случаите, предвидени със закон.
Предлага се и въвеждане на забрана общините и лицата да извършват сделки, с които продават, заменят, даряват или учредяват право на строеж и на ползване, с придобитите имоти за срок 10 години.
avatar
на 21.10.2010 в 15:10:55 #3"Предлага се и въвеждане на забрана общините и лицата да извършват сделки, с които продават, заменят, даряват или учредяват право на строеж и на ползване, с придобитите имоти за срок 10 години." Ами те всичко окрадоха, защо да не забранят
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_question.gif?_=1446728989)
Persil
на 21.10.2010 в 12:18:45 #2По-смислено ще е направо да премахнат чудото частна държавна и частна общинска собственост.
Минувач
на 21.10.2010 в 11:55:36 #1Който купил - купил.