Защо България не прилага закона за всеки, който премине границата незаконно, запита в студиото на БНТ преводачът от арабски език Мажд Алгафари. По думите му, над 200 души има осъдени на затвор и глоба по 10 000 евро.

В студиото бе и Весела Чернева - директор на българския офис на Европейския съвет за външна политика. Тя смята, че мигрантите, които кандидатстват за бежански статут, трябва да получат шанс да преминат процедурата по кандидатстване. Гърция даде ясно да се разбере, че няма да се повтори ситуацията от 2015 г. Това е по-скоро постановка, представление за Европа, коментира тя политиката на турския президент Реджеп Ердоган, който заяви, че няма да спира бежанците, тръгнали към Европа. 

Каракачанов: Няма закон или резолюция, позволяващи нелегалната миграция
Обновена

Каракачанов: Няма закон или резолюция, позволяващи нелегалната миграция

Правителството е наясно, че не трябва да допуска мигранти в страната, смята той

В отговор Мажд Алгафари разказа за опита си като преводач, ангажиран през 2015 г. на границата на България. Докато бях на границата, принуждаваха мигрантите да подадат молба за бежански статут, каза той. По думите му към Европа с тази трета вълна идват обикновени хора. Не ги наричам бежанци, а мигранти, може би сред тях има и престъпници.

"Бил съм на границата 2013-2014 г. не веднъж съм спирал, подавал съм сигнали на колеги от ДАНС, а сега е още по-зле", обясни твърдението си, че е възможно сред желаещите да дойдат в Европа да има и хора с криминални прояви.

"През декември 2017 г. от Сирия превозиха бойците (от "Ислямска държава") в Идлиб. Има начини дори когато е затворена една граница, да бъде премината. В Идлиб е пълно с бойци, терористи", каза Мажд Алгафари.

"Много от сегашните мигранти са от Афганистан, от бившите републики на СССР. Това е заплаха нон стоп", категоричен е Алгафари.

За въпроса как ще се справяме с бежанци от сега нататък той заяви, че наполовина сме готови. На границата не разполагаме с толкова голям брой служители, оградата не е пречка. "Няма ограда, която да спре човек, тръгнал да бяга. Броят на кучетата намаля. За обучение на едно куче са нужни 2 г. 80% от камерите работят, преводачи няма и няма и да има", каза Алгафари.

Проблемът с преводачите, според него е в наредба от 2014-та г., която определя заплащане от 15 лв. на час. Няма преводач, който да работи на такава цена, след като на пазара, особено за арабски език може да получи между 70 и 90 лв. на час. 

Тежка е ситуацията на гръцко-турската граница, призна Каракачанов

Тежка е ситуацията на гръцко-турската граница, призна Каракачанов

Гърция е в правото си да се защитава

Той припомни и страха на хората от пограничните райони - "през 2013-2014 г. чужденците минаваха, опустошаваха всичко.".

Като мярка за справяне с мигрантската вълна Весела Чернева вижда създаване на изнесени центрове за подаване на бежански статут. Можем ли да изпълним такова споразумение, ако се съгласи турската страна, запита тя.

Мажд Алгафари разказа опита си за изпращане на мигранти към Германия - подбира се най-качествените (хора с образование, пари, умения), останалите, "боклука" - връщат на Турция, каза Алгафари и се извини за използваната дума. 

Мигрантите-размирници в Харманли имали тактика

Мигрантите-размирници в Харманли имали тактика

Тези хора бяха тръгнали да убиват, разказва полицай, потушавал бунта

Мнението му, че мигрантите са заплаха, не бе споделено от Весела Чернева, според която има загубени години в Европейската политика - няма обща политика по миграцията.

"Ердоган иска да събуди страховете от 2015 г. той се надява да осребри този страх и да го превърне не само в повече пари, но и в повече карти, когато отива да се пазари с руския президент Владимир Путин. Путин и Асад имат отговорност за обезнаселяване на райони в Сирия - заради бомбардировките върху цивилни части", заяви Чернева. 

По думите й Ердоган се опитва да засили позицията си като иска да избегне военен конфликт с Русия. В Турция положението на турския президент започва да отслабва, особено след смъртта на 33-ма турски войници в Сирия. Хората казват - това не е наша война, защо трябва да умират наши войници, каза тя.

По думите на Мажд Алгафари турският президент много си е повярвал. "Според мен Турция трябва да излезе от Сирия, там не й е мястото. Както и всяка една държава, която не е официално канена от Сирия, няма място там", заяви той.

В коментар на европейската политика Весела Чернева обясни, че нито Макрон, нито Меркел са склонни да изпратят военни сили в Сирия. "Ако успеят Ердоган и Путин днес за омиротворяване и изграждане на части от Сирия. Най-пострадали от цялата работа продължават да са сирийците и сирийското население, което страда. Има голям риск от радикализация. Европа бере плодове и на европейски политици, които искаха да се възползват (от ситуацията). Урокът от 2015-та беше, че Европа не може да се справи поединично. Провалът на тази политика виждаме, че резонира 6 години по-късно", заяви Чернева.

По думите на Мажд Алгафари в ЕС вземат решения много бавно. "Докато вземат решение, проблемът сам се оправя. Без парите на Великобритания на Европа ще й е много по-трудно да се справи. Липсват им десетки милиарди евро, които преди внасяше Великобритания", каза той.