"Проектът за бюджет на София за 2025 година възлиза на 2,840 млрд. лева. Ако трябва да го определим, той е "реалистичен, но недостатъчен". Това заяви кметът на София Васил Терзиев при представянето на бюджетната рамка за парите на столицата до края на годината.
Представянето се състоя на 16 април в Аулата на Софийския университет. По закон бюджетите на общините се внасят след приемането на държавната рамка.
По думите на Терзиев има необходимост от значително по-различна приходна част за реализиране на амбициозните цели за развитие на столицата.
Градоначалникът на София представи и няколко възможни начина за увеличаване на приходите, включително по-активна роля на държавата и целенасочена подкрепа за ключови инициативи като програмата за детски градини.
Друга възможност, която Терзиев изтъкна, е създаването на "фонд благоустройство", който да свърже инвестиционните дейности в града с набирането на средства за градоустройствени проекти.
Кметът засегна и необходимостта от обсъждане на данъците и таксите с цел прозрачност и ясна връзка между събраните средства и реализираните проекти. Той акцентира върху засиления контрол, който ще се прилага за осигуряване на необходимото качество на изпълнение.
Васил Терзиев очерта три водещи приоритета, на които стъпва бюджета:
Първият са децата, като по тази линия Бюджет 2025 на София предвижда модернизация и строителство на детски градини и училища. По план е заложено да бъдат дадени 121 млн. лв. за строеж и ремонти на 26 детски градини и 11 училища
Заложени са и 2 млн. лв. за инвестиции за развитие на спортна и достъпна инфраструктура, като сумата тук е два пъти по-голяма спрямо тази в бюджета за 2024 г. За сигурността и безопасността около училищата общината заделя и 1.3 млн. лв. повече. Ще започне работа и Фондът за подкрепа на млади таланти, който общината създаде. За него са включени 1.5 млн. лв.
Вторият приоритет на местната власт е свързаността, като тук се продължава изграждането на столичното метро - в момента се строят 10 метростанции. Проектират се нови участъци, предстои избор на изпълнител за разширение на метрото по бул. "Царица Йоанна" до Околовръстен път в "Люлин".
Продължава работа по изграждането на ринговите булеварди, които са важни за свързаността на града. Предвижда се да започне бул. "Копенхаген", по Източната тангента, продължава реконструкцията на бул. "Ал. Стамболийски", както и ул. "Опълченска".
Като трети голям приоритет Терзиев посочи грижата за града.
Той обяви, че са предвидени 10 млн. лв. повече за текущи ремонти на инфраструктурата в София. Продължава програмата за ремонт на тротоари, която е много важна за кварталите. Приоритети са зелената система, чистотата, светли улици и паркове.
"Имаме визия - знаем, че искаме да инвестираме повече в зелена система и в междублокови пространства, но за да можем да направим всичко това, е нужна проектна готовност. Вече имаме повече проекти, отколкото средства, с които да ги реализираме," посочи Терзиев.
По думите на кмета, "за да може да се реализират тези проекти, трябва да приемем, че ни чака упорита работа и то съвместно."
"Нужен е широк консенсус на местно и държавно ниво. Ако имаше истинска децентрализация, повече средства биха оставали в бюджета на София и щяхме да насочим към повече проекти, важни за града. Затова ще се борим на национално ниво да защитим нуждата от инвестиции, които да бъдат давани целево на София," заяви кметът Терзиев.
Той изтъкна, че за да има по-добри услуги в София, е важно да има по-добро управление на общинските дружества, които биха могли да спомагат също за приходната част на бюджета.
Зам.-кметът по направление финанси Иван Василев посочи, че общият размер на бюджета е 2 840 000 000 лв. В него текущите разходи са в размер на 2 млрд. и 199 млн лв., което е 77% от бюджета на София. Инвестициите за капиталови разходи са 640 милиона или 22% от общите средства.