Първата в България общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система се разкрива тази година за жителите на София. Новата мярка беше обявена на брифинг в Столична община (СО).
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) Ваня Тагарева от ГЕРБ-СДС подчерта значението на програмата "Представяме първата програма за скрининг на сърдечно-съдовата система за жителите на Столична община. Само в рамките на 20 минути могат да бъдат спасени хиляди животи."
Инициатори са Тагарева и председателят на комисията по здравеопазване в СОС д-р Антон Койчев, който заяви: "Този ресурс не е много голям, но не е малък. Дори и един живот да спасим, а аз вярвам, че ще са повече, ще си заслужава. Работата е страшно много."
Директорът на Първа градска болница проф. д-р Цветомир Димитров увери, че общинските болници са напълно подготвени: "При нужда болниците ще могат да реагират, да оказват помощ и да спасяват животи. Няма да бъдат връщани пациенти - бъдете сигурни."
Основни цели на програмата са:
- Провеждане на безплатни изследвания за ограничаване риска от сърдечно-съдови заболявания (ССЗ);
- Подобряване на здравната култура, ранната диагностика и достъпа до медицински грижи:
- Намаляване на преждевременните и предотвратими случаи на смърт, свързани със ССЗ.
Инициаторите обясняват необходимостта от тази програма с високия процент на сърдечно-съдовите заболявания. По данни на Евростат те са водеща причина за смъртност в България - 67,4% от всички смъртни случаи. Основните рискови фактори са: нездравословен начин на живот, генетична предразположеност, съпътстващи заболявания. Годишно в България от сърдечно-съдови заболявания умират между 70 000 и 75 000 души, а с навременна профилактика могат да бъдат спасени между 15 000 - 20 000 живота.
Какво включва програмата:
- Безплатен достъп на жителите на Столична община до ранна диагностика;
- Превенция на сърдечно-съдовите заболявания;
- Навременно лечение и рехабилитация;
- Създаване на регистър на рисковите пациенти.
В програмата ще участват 26 общински лечебни заведения (4 болници и 22 ДКЦ), 85 кардиолози, 115 ЕКГ апарата и 43 ехокардиографа. Времетраенето на прегледите ще е 4 часа дневно, 23 дни в годината. Прогнозата е да бъдат обхванати 5 980 годишно.
Видове изследвания:
- Електрокардиограма (ЕКГ) - диагностика на аритмии, инфаркти, сърдечна недостатъчност;
- Ехокардиография (ЕхоКГ) - анализ на сърдечните клапи и мускули;
- Измерване на кръвно налягане - оценка на риска от хипертония.
Първият скрининг ще се проведе в периода от 17 до 31 май, като началната дата съвпада със Световния ден за борба с хипертонията. Вторият скрининг е планиран за 29 септември - 15 октомври, започвайки на Световния ден на сърцето. Общата продължителност на скрининговите изследвания е 23 дни годишно, като прегледите ще се извършват от понеделник до петък.
Предвижда се всяко лечебно заведение да извърши между 184 и 230 прегледа годишно, като общият брой на скринингите ще надхвърли 6 000. Очаква се ранната диагностика да редуцира риска от инфаркт и инсулт, а чрез навременна профилактика да се намали смъртността от сърдечно-съдови заболявания с до 20%. Дългосрочната цел е подобряване на общественото здраве на жителите на София.
Стойността на програмата се предвижда да е до 250 000 лв. от бюджета на Дирекция "Здравеопазване" за 2025 г. Столична община се надява чрез тази инициатива да постигне значително намаляване на смъртността и заболеваемостта от сърдечно-съдови заболявания.