По домашните свине няма африканска чума в страната, но по дивите свине в област Шумен има. Това обяви председателят на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Паскал Желязков в сутрешния блок на Би Ти Ви по повод откритите 24 000 прасета с африканска чума в село Никола Козлево.

24 000 животни има във фермата, с открита от БАБХ африканска чума по свинете

24 000 животни има във фермата, с открита от БАБХ африканска чума по свинете

В 3-километровата зона са селата Каравелово и Пет могили, община Никола Козлево

Вчера е имало заседание на епизоотичната комисия и хората са силно амбицирани да се справят с инфекцията. Има специална площадка в село Хърсово за загробване на заразените прасета. Ще бъде започнато унищожаването на прасетата във вторник, като до тогава трябва да бъдат поставени изолиращите материали, обясни Желязков.

Според него една от предполагаемите версии е, че инфекцията може да е предизвикана от гризачи заради лагуните в областта.

Съмнения за африканска чума в голям свинекомплекс в Северна България

Съмнения за африканска чума в голям свинекомплекс в Северна България

За това са потвърдили и от БАБХ, очакват се резултати

Той увери, че обезщетения за убитите свине ще има и Министерството на земеделието било силно амбицирано през настоящата година да няма толкова много случаи на африканската чума. Нещо повече - земеделското министерство е получило средства от 8 млн. лв. от Европейската комисия в борбата срещу африканската чума по свинете.

Шефът на БАБХ похвали ловните дружинки, които били първа линия в помощта на епизоотичната комисия за намаляване броя на популацията на дивите свине.

Нов случай на чума по свинете край Котел

Нов случай на чума по свинете край Котел

Все още няма решение за унищожаване на прасетата от заден двор в Котленско