Общинският съвет в Бургас гласува увеличението на таксата за битови отпадъци и данъка върху недвижимите имоти от 2025 година. Увеличение с 35% търпи и туристическият данък, предаде БТА.
От следващата година такса смет се повишава от 1.3 до 2 промила. Общинските съветници мотивираха решението си с ръста на минималната работна заплата и дефицитът на средства в бюджета на общината. Последната промяна в таксата за битовите отпадъци е през 2017 година.
По думите на кмета Димитър Николов вдигането на данъците и таксите в Бургас се прави така, че да е поносимо.
Увеличението на местните данъци и на такса смет не подкрепиха от групата на БСП, като председателят й Станимир Баев изтъкна, че увеличението на местни данъци и такси трябва да бъде последният инструмент на общинската администрация за генериране на финансов ресурс за покриване на разходите на общината. Според него преди преминаването такъв тип мярка трябва да се оптимизират няколко други процеса, като събираемостта и контрола върху събираемостта на местните данъци и такси, осъществяван от общинската администрация.
Освен таксата смет и данъка върху недвижимите имоти бургаските общински съветници решиха да увеличат и туристическият данък средно с около 35%. Зам.-кметът по туризъм Манол Тодоров заяви, че не смята мярката да е крайна, а Бургас е далеч от максималните ставки, които законът предлага. Ставките не са променяни от 2011 година.
Освен в Бургас на още няколко места в страната се гласува увеличението на такса смет, считано от 1 януари 2025 година:
В Свищов беше прието вдигане на такса смет с 44%. За жилищни имоти в града е от 8,85 на 12,77 промила, а за нежилищни - от 16,43 на 23,74 промила. Освен това общинските съветници одобриха и разход от 6 103 544 лева за 2025 г. за осъществяване на дейностите по поддържането на чистота, които ще се покрият от такса смет.
Във Варна общинските съветници решиха да увеличат таксата за смет от 0,98 на 1,5 промила. За нежилищните имоти таксата се вдига от 3,9 на 5,97 промила.
Увеличението във Велико Търново ще е между 2,00 и 4,00 лева на месец, в зависимост от размера на жилището и данъчната оценка.
Общинските съветници в община Добричка също гласуваха "за" увеличение, като такса смет се вдига от 1,6 промила до 1,8 промила, като одобриха и 2 417 986 лева за дейност "Чистота".
В Троян таксата за битови отпадъци се вдига с 15% в града за жилищни имоти, с 20% за селата и с 10% за нежилищните имоти.
В пернишкия град Трън гласуваха увеличение с 7 промила на такса смет за жилищни и вилни имоти, за нежилищни имоти, собственост на физически и юридически лица, както и еднолични търговци. По-ниска остава таксата единствено за Детска градина "Ален мак", Средно училище "Гео Милев" и градското читалище "Гюрга Пинджурова 1895 г.". Предлаганата за тях ставка от Общината е в размер на 3,5 промила върху данъчната оценка.
Пловдивчани също ще плащат с близо 44% повече за такса смет от началото на следващата година.
В община Бяла, Русе, гласуваха увеличение на такса смет от 6,9 промила, таксата ще бъде вече 9,95 промила или с 30% повече.
В Доспат също гласуваха за скок в такса смет, като с някои населени места се налага увеличение до 220%.
В Търговище от 1 януари таксата ще се изчислява на база 3,2 промила върху данъчната основа на имотите. Размерът на такса битови отпадъци за нежилищните имоти на физическите лица и предприятията се запазва без изменение, като остава 4,5 промила.
Ивайловград също гласува за по-високи местни данъци и такси, сред които е и такса смет - за жилищните имоти в Ивайловград тя ще е 4,75 промила, а по селата - 9,5 промила.
В община Маджарово също се повишава такса смет от 14 на 16 промила. Населението на 14-те села в общината ще плаща през 2025 година 17 вместо 15 промила такса "битови отпадъци". С това решение на Общинския съвет се повишава и сумата, която плащат юридическите лица за използване на брой съдове за боклук. От 750 лева за един съд, сега годишната такса става 820 лева.
В Асеновград увеличенито на таксата за битови отпадъци е с 20%, като от 5,2 промила става 6,25 промила.