Столичната община и Общинският съвет не предприемат необходимите мерки по ключови въпроси, сред които състоянието на "Топлофикация София" и редица инфраструктурни проблеми в града.
На брифинг преди заседанието на СОС критики и самокритика отправи Вили Лилков. Той мина през няколко теми.
Финансовото и техническото състояние на "Топлофикация София" е критично, а отговорността за дружеството се носи именно от общината и СОС. Освен това Лилков подчерта, че Северното крило на Централната минерална баня е в катастрофално състояние, като занемарени остават и районите около Централна баня и Лъвов мост.
"Никой не обръща внимание на проблемите в София. Общината е абдикирала. Ако не се приемат спешни мерки, до края на мандата нищо няма да се промени, а в следващата кампания едни и същи хора ще повтарят едни и същи обещания", заяви той.
Лилков настоява за започване на диалог с държавата и отговорните институции за подобряване на състоянието на природен парк "Витоша". Според него е необходимо и създаване на специализирано общинско звено за контрол върху денонощния шум в града, което да гарантира спазването на регулациите и комфорта на жителите.
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС изразиха сериозни притеснения относно бездействието на Столична община по ключови проекти, свързани с чистотата на въздуха и инфраструктурни промени в София.
Лорита Радева подчерта, че въпреки уверенията на управляващите за ежедневна работа по подобряване на качеството на въздуха, вече повече от девет месеца няма напредък по основен проект за подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с екологични алтернативи. Тя настоява този въпрос да бъде разгледан на следващото заседание на Общинския съвет.
Анна Стойкова отбеляза, че още в първия месец от мандата си кметът Васил Терзиев и екипът му са загубили 5 млн. лв. европейско финансиране за проект за зелени пространства. Още шест обществени поръчки, свързани с проект за по-чист въздух, не са напреднали и няма сключени договори по тях.
От ГЕРБ не подминаха и темата с "Опълченска", от която се развива поредния рунд на противопоставяне. Отново Васил Терзиев бе разкритикува за липсата на диалог с граждани, а Антон Хекимян показа писмо от 5 страници на жители от квартала. Драгомир Младенов се опита да обясни, че именно от ГЕРБ-СДС са се опитали да променят проекта, за да предотвратят спирането му, но безуспешно. Групата общински съветници имат съмнения и че кметът Терзиев ще прикрие фирмата изпълнител. Хекимян обяви намерението си да поиска извънредна комисия по архитектура и инженерна инфраструктура, за да бъдат изслушани кметът и всички замесени в казуса "Опълченска".
Общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера пък алармира на увеличаващата се криза във финансите на градския транспорт.
По данни на Контрера към 10 февруари "Столичен автотранспорт" има да получава 19 млн. лева от Центъра за градска мобилност (ЦГМ), но средствата не са изплатени. В същото време задълженията на дружеството възлизат на 22 млн. лева, без да има ясна стратегия за тяхното покриване. Ситуацията при "Столичен електротранспорт" също е критична, като от началото на годината дружетвото има да получава 14 млн. лева. "Това означава, че през март можем да изпаднем във финансова дупка", предупреди Контрера.
Общинският съветник повдигна и въпроса за разширението на метрото, което е сред ключовите инфраструктурни проекти на града. Той подчерта, че липсва яснота как Общината и Общинският съвет ще гарантират продължаването на строителните дейности, които вече са започнати.
"СО не предприема никакви мерки за покриване на тези задължения, а в същото време няма гаранции за изпълнението на важни транспортни проекти", заяви Контрера. Той настоя за спешни действия, за да не се допусне още по-голямо влошаване на финансовото състояние на градския транспорт в София.
Според него в момента транспортната система на столицата е изправена пред тежки проблеми, а в това време "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София" (ПП-ДБ-СС) създават впечатление, че са в опозиция.