Детски скелет от преди 8 000 годинибеше открит при археологически разкопки край врачанското село Оходен, информира Дарик радио.

Врачанският археолог Георги Ганецовски, ръководител на експедицията, съобщи, че останките са частично увредени, но ембрионалната поза, в която са разположени, насочва към погребална церемония с религиозен характер.

Находката е намерена в южния край на праисторическо погребално съоръжение, където миналата година бе изваден цял женски скелет.
Праисторическото селище се намира на по-малко от 2 метра от земята и е запазено в автентичния си вид след голям пожар.

За него се предполага, че е най-старият в Европа открит напълно запазен. Очаква се в района да бъде намерена керамика, която да бъде изследвана за определяне на точната датировка на откритията.

Припомняме, че в неолитното селище край село Оходен, през 2004 година Ганецовски откри уникален скелет на жена, датиран чрез анализ на германски учени на 8100 години пр. н. Ера. Този скелет е един от най-старите скелети, намирани някога в цяла Европа и е с четири века по-стар от досега известните на Балканския полуостров.

Интерес буди фактът, че зъбите на тази праисторическа "Тодорка", както наричат шеговито археолозите скелета, са в отлично състояние. Височината му е 153 см. като е погребан в поза "хокер" и днес е експониран "in situ" във Врачанския музей чрез специална блокова отливка и витрина с газ аргон за консервация.

При разкопките тогава са намерени остатъци от домашно зърнохранилище в избата на едно от жилищата, където са се запазили овъглени житни зърна. Жителите на това селище първи по нашите земи откриват керамиката и строят солидни домове с термоизолация от глина.