Държавата е безсилна пред строителството на ваканционните селища върху дюните на плажа при река Вая. Това стана ясно от думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на парламентарния контрол.
Административният съд в Бургас е отменил издадената от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) заповед за спиране на строежите при плажа край река Вая, заяви Павлова в отговор на въпрос на реформатора Гроздан Караджов.
Питането му бе по повод излъчен репортаж, в който се виждат строителни работи на самите дюни и изгребване на пясък от плажната ивица на плаж, съседен на „Иракли”. Лиляна Павлова заяви, че единствено община Несебър може да предприеме някакви действия по случая.
Тя прочете пред депутатите решението на съда, в което се казва: „Административният съд в Бургас отменя заповедите за спиране на строежите с мотив, че макар че одобрените инвестиционни разрешения за строеж страдат от пороци, същите не са нищожни”.
Лиляна Павлова информира, че по казуса се работи от няколко години. На територията на морски плаж „Иракли”, който се намира в землището на несебърското село Емона, има шест имота, за които има данни за наличие на дюни. За тези шест имота няма одобрение, няма започнати процедури за разрешаване на строителство.
„Плажът „Иракли” и дюните към него няма риск да бъдат застроени, поне към този момент нямаме данни нито за клуб, нито разрешение за строеж”, коментира Лиляна Павлова.
Тя посочи, че не е такъв случаят за съседния плаж, който също се намира в същата местност Емона, в близост до плаж „Иракли”, а именно плаж река Вая. По думите й при река Вая има изградена локална пречиствателна станция, която е въведена в експлоатация през 2012 г. и обслужва ваканционните селища, които се намират на плажа.
Павлова обясни, че има промяна на предназначението в статута на два поземлени имота, които се намират в близост до плажа на река Вая. От земеделската земя през 2006 г. и през 2007 г. тя е променена в такава с възможност за застрояване.
През 2011 г. РИОСВ – Бургас съгласува инвестиционни намерения за изграждане на ваканционни обекти в двата имота, които се намират непосредствено до плажа. През 2011 г. и през 2012 г. от кмета на община Несебър има издадени заповеди за изменение на Подробния устройствен план и тези два бивши земеделски имота са отредени за ваканционно селище и ваканционен клуб.
„Органите на МРРБ и ДНСК нямат правомощие и не могат да се сезират в проверка, тъй като те се контролират само по съдебен ред”, заяви Павлова.
Тя обясни, че основание на тези влезли изменения в устройствения план на Несебър, главният архитект на града дава разрешение за строеж за пет къщи в единия имот, после още за девет къщи, включващи рецепция, ресторант, спа център и басейн, а впоследствие има издадено разрешение за строеж на вилно селище с 14 бунгала, 3 склада и басейни.
„Всички тези разрешения са издадени на две фирми – „Емона 2000” ООД и „ДАРС - Инвест”, заяви министър Павлова. Въпреки това имало проверка на РДНСК-Бургас, която показва, че започнатото строителство е в нарушение на издаденото съгласуване и разрешението по Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), тъй като са увеличени броят и размерът на сградите, които се изграждат.
През 2013 г. има издадени заповеди за спиране на тези строежи. Заповедите са обжалвани пред съда в Бургас и административният съд там е постановил, че трябва да бъдат подновени строежите върху двата имота.