Над 600 000 лева са парите по дарителската сметка за пострадалите села в Карловско, научи news.bg от свои източници.

По-рано днес бе проведено заседание на Общинския съвет на гр. Карлово, на което като първа точка бе разгледано състоянието на инфраструктурата и хората в наводнените села. По-тежко и по-мащабно са пострадали селата Богдан, Слатина и Каравелово. В по-малък мащаб има наводнени къщи и инфраструктура в селата Войнягово, Христо Даново и Розино - в долната част на селото.

Общинската сесия се провежда на 18-ия ден от наводнението. Не са изчислени щетите от наводнението, от общината постоянно увеличават крайната сума - 80-100 млн. лева. 

Остра нужда от питейна вода има в наводнените райони в Карловско

Остра нужда от питейна вода има в наводнените райони в Карловско

Започва изплащането на 375 лв. помощ за пострадали семейства

За да има контрол по общинската дарителска сметка, до 10 дни ще създадат обществен съвет с представители от всяка политическа група от общинския съвет. Участниците ще бъдат поименно гласувани. В съвета ще се включат и хора от общинската администрация, кметовете на пострадалите села и по двама жители, избрани от своите съседи. Най-големи са пораженията в селата Богдан, Слатина и Каравелово.

От общината ще пишат до областния управител, до МРРБ, до Земеделското и до вътрешното министерство, с искане да изпратят представители на регионално ниво за участие в този обществен съвет, който ще преценява къде да отидат даренията.

Сред критериите за получаване на дарение е ниво на пострадал имот, брой членове на семейството, дали наводнената постройка е основно жилище или вила.

Осигуряват 22 фургона за останалите без жилища след наводненията в Карловско

Осигуряват 22 фургона за останалите без жилища след наводненията в Карловско

Основен проблем пред възстановяването на щетите остава липсата на техника

Освен финансови средства, местни фирми и търговски вериги са обявили, че ще предоставят домакински уреди. Само на хора ще бъде давана помощта, очаква се инфраструктурата - улиците, водопроводите, да бъдат възстановени от държавата.

Междувременно кметицата на село Каравелово Славка Червенкова съветва хората да не приемат даренията директно от доброволци и дарители.

Припомняме, ситуацията в тези села е бедствена, улиците, оградите, дворовете са заличени от придошлата вода. Вълната е влачила трупи, някои от които бяха намерени и в спалните на хората. Вода няма, токът е възстановен, но тинята е унищожила цялата покъщнина - включително документи и електроуреди в пострадалите домове. Доброволци даряваха вода, храна, труд, за да може да се изчисти калта и тинята от стаите на наводнените домове.

Противоречива е информацията от кога тръгват общинските оценители по домовете. От община Карлово твърдят, че няколко комисии работят на терен и оглеждат колко къщи и спомагателни сгради са пострадали.

Хората в пострадалите селища още чакат инженери да огледат домовете им дали са годни за живеене или трябва да бъдат съборени. 

Доброволците в Карловско не искат общината да ги дезорганизира

Доброволците в Карловско не искат общината да ги дезорганизира

Интернет платформа свързва дарители и нуждаещи се

За разчистване на улиците общината няма предприятие и не разполага с нужната техника за разчистване, а само призовава фирмите, които и самите доброволци наемат за разчистване на тинята.

"Няма напрежение с доброволците. Общината не е възпирала доброволците", твърдят от община Карлово относно призивите в последните дни да бъде ограничен броя на доброволците, без чиято помощ хората в пострадалите села не биха се справили нито физически, нито психически с бедственото положение.

На следващото заседание на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане се очаква освен искане за помощ на региона, да бъде включено и предложение от община Карлово за възстановяване на ведомство, подобно на закритото Министерство на извънредните ситуации.

Ведомството бе създадено в деня на разпускането на кабинета "Сакскобургготски" на 17 август 2005 г. и закрито на 27 юли 2009 г. от правителството на Станишев. Причина за обмисляне на връщане на подобна структура, която взаимодействаше и с Гражданска защита, е, че държавата няма единна система за превенция, координация, мониторинг при подобни бедствени ситуации.

Все още няма изводи какво е причинило наведнението в шестте села в Розовата долина. Според информация от общинския съвет, комисия с различни експерти на областно и на национално ниво от Земеделското министерство, от пожарната и други ведомства още търсят причините, но няма официално заключение защо е станало наводнението. 

Кризисният щаб в Карлово предупреди за възможни измами и злоупотреби с дарения

Кризисният щаб в Карлово предупреди за възможни измами и злоупотреби с дарения

Според кмета Емил Кабаиванов част от дарителските кампании в социалните медии са съмнителни

Живеещите в Карлово се опасяват, че условия за подобни наводнения се създават и край Подбалканския път над Бухово. Фирмата, която добива дървесина там е оставила едрите клони в планината. Вържините си стоят. При силен дъжд всичко ще се свлече, опасяват се карловци и си припомнят, че в деня на наводнението е имало 3-метрови вълни с фронт от няколко стотин метра. Тогава 57 души бяха евакуирани от селата Богдан и Слатина. Първи се включиха военни от 61-ва Стрямска бригада, от авиобаза Крумово и от Пожарната, както и млади мъже от съседни села. С тяхна помощ няма жертви в пострадалите села.