Изказаните от общинския съветник Борис Бонев твърдения са манипулативни, като изваждат от контекст различни факти, за да се създаде неотговарящо на истината внушение. Това се посочва в официална позиция на "ЛОГ-СИБЕРИЯ" ЕООД по казуса със закупените на цени в пъти над пазарните улични лапми в центъра на столицата.

Случаят бе публично оповестен от Бонев в неделя. В конкретика - касае се до едни и същи осветителни тела на бул. "Цар Освободител" в района на Ларгото, които се намират от двете страни на улицата, но попадат в различни общини. Те са били поставени от две различни фирми, като разликата в цената е значителна - съответно 5755 лв. и 1587 лв. за брой.

Общата сума на по-скъпата обществена поръчка е 73 милиона лева.

Компаниите, за които става дума, са "ЛОГ СИБЕРИЯ" и "Улично осветление". По думи на Бонев първата работи с пет пъти по-високи цени спрямо офертите на втората.

Сигнализираха АДФИ, прокуратурата и МФ за златните софийски лампи

Сигнализираха АДФИ, прокуратурата и МФ за златните софийски лампи

Казусът бе публично оповестен от Борис Бонев в неделя

От "ЛОГ-СИБЕРИЯ" обаче подчертават, че единичното сравняване на отделни цени е изключително некоректно, тъй като обществената поръчка включва два основни компонента с различна тежест, които се оценяват заедно.

Те посочват, че Бонев е извадил отделни единични цени за изграждане на нови осветителни тела на компанията и е пропуснал да отбележи цените за техническа поддържка, които са основен елемент на поръчката.

За нас този пропуск е напълно умишлен, защото в него се вижда, че цените на "ЛОГ СИБЕРИЯ" за поддръжка са чувствително по-ниски от тези на другата фирма, категорични са от фирмата.

Кирил Петков се впечатли от уличните лампи с цена от 5 755 лв.

Кирил Петков се впечатли от уличните лампи с цена от 5 755 лв.

Това съобщава в профила си във Facebook

Те уверяват, че по никакъв начин не ощетяват бюджета на Столичната община, а напротив - фирмената им стратегия е изградена на базата на минимална цена за поддръжка на месец, която се плаща задължително като твърда цена по договаряне. От компанията поясняват, че по-високите цени за евентуално новоизграждане са на база използването на висококачествени материали, които намаляват необходимостта от честно техническо обслужване и поддръжка.

"Цената за улична лампа от около 5000 лв., която г-н Бонев изтъква, не се отнася за просто поставяне на лампа, а изграждане на мрежа, стълб и осветително тяло, с всички останали компоненти, като в тази цена се включва и труда на специалисти и нужната механизация - вишки и строителна техника", поясняват от "ЛОГ СИБЕРИЯ".

Те определят твърденията за заплата от 7000 лв. като "не просто манипулативни, но и напълно умишлена лъжа" и допълват, че в чл. 8 от договора им със Столичната община е записано, че в посочените цени са включени всички разходи, включително тези за персонала, който изпълнява поръчката и ръководния екип.

"Столична община не дължи заплащане на каквито и да е други разноски, направени от изпълнителя цитираните 40 лв. на час се дължат единствено и само ако бъдат възложени непредвидени по този договор дейности, които не са включени в ценовото предложение. До момента Столична община не е възлагала никакви извънредни дейности и практиката показва, че такива в подобни поръчки няма", посочват от "ЛОГ СИБЕРИЯ".

Те допълват, че за предоставяне на невярна и манипулативна информация, уронваща името на фирмата, Борис Бонев подлежи на съдебна отговорност.

И СО се изказа по казуса с уличното осветление

И СО се изказа по казуса с уличното осветление

Търговската стратегия на едната фирма е била да даде по-високи цени