За първи път в България ще се ремонтира язовир в експлоатация, без да се източва, като над 90% от ремонтните дейности ще са под водата.
Това ще стане с рехабилитацията на язовир „Студена”, който осигурява питейна вода за над 100 хил. души в Перник и Батановци, 9 села в региона и редица индустриални предприятия.
С извършването на рехабилитацията ще се продължи експлоатационният ресурс и сигурността на язовира.
По време на строително-ремонтните дейности няма да се стигне до влошаване на качеството на водата, като ще се извършва и постоянен мониторинг, увери регионалният министър Лиляна Павлова, която подписа договора за ремонта с консорциум „Хидроконструкция–Хидепито Солетанж Баши Мелялапозо (ХБМ)–Карпи“. Компанията притежава изключително голям опит в хидротехническото строителство, като има над 50 завършени обекти в Европа, Азия, Северна и Южна Америка.
Водоемът е в експлоатация от 1955 г., като през изминалите 61 години не е ремонтиран, вследствие на което са установени различни дефекти. Констатирано е разрушаване на покритието на откосите на язовирната стена, на пасарелката и водовземната кула.
Хидромеханичното оборудване на язовира също е амортизирано и остаряло технически. С течение на времето дефектите прогресират и се стига до необходимостта от навременна рехабилитация на хидровъзела.
Предвижда се рехабилитация на язовирната стена чрез полагане на геомембрана по водния откос, възстановяване на бетонната повърхност, укрепване на водовземната кула със стоманобетонов кожух, ремонт на напорния водопровод и основния изпускател и подмяна на техническо оборудване.
„В химическия състав на геомембраната няма абсолютно никакви съставки, които са вредни за здравето на човека. Тя има експлоатационен период най-малко 50 години“, поясни още министър Павлова.
Близо 4 млн.лв. ще се вложат в и модернизация и ремонт на пречиствателната станция за питейни води към язовира, съгласно най-съвременните стандарти. Същинската дейност ще стартира до 2 месеца, след като екипите получат достъп до обекта, включително след проверка от ДАНС, защото става въпрос за съоръжение от национално значение и мерките за сигурност са засилени.
Ремонтните дейности се финансират по „Проект за развитие на общинската инфраструктура“ от Световната банка и държавния бюджет. Стойността на договора за строителство е приблизително 32 млн.лв.
Срокът по договор е 24 месеца, като се очаква дейностите да приключат през октомври 2018 г.