Местните жители в шуменското село Климент са спасили 20 щъркела. Птиците били премръзнали, в безпомощно състояние. Те са намерени в землището на селото, съобщи bTV.
Четири от птиците са настанени в склад в кметството. Останалите птици са на топло в стопанска постройка на местната мандра.
Хората в селото осигуряват храна за щъркелите - главно сурова риба, месо и вода. Животните вече са прегледани от ветеринари от центъра за диви животни в Стара Загора. Ветеринарните медици са дали инструкции на хората как да се грижат за едрите птици.
Установени са две птици с наранявания. Те са закарани в центъра в Стара Загора, където за тях ще се положат нужните грижи.
След като историята за спасените щъркели в село Зарица предизвика голям обществен интерес, от Министерството на околната среда и водите посочиха, че гражданите, намерили птица в безпомощно състояние, могат да потърсят помощ на "зеления" телефон на съответната Регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ) или да сигнализират в горските стопанства или в съответната община.
Към момента сигнали за бедстващи щъркели са подадени в 10 населени места в област Бургас. Сигнали са получени от жители на Бургас, Карнобат, Айтос, селата Атия, Росен, Дъскотна, Голямо Буково и други. Сигнали са подавани и в други области в страната.
Относно сигналите от РИОСВ в Бургас заявиха, че при проверката на експертите на екоинспекцията на територията на областта не са намерени бедстващи щъркели.
Екип от РИОСВ и Регионалната дирекция по горите в Бургас е обходил района на община Айтос, където не са намерени бедстващи щъркели - всички птици са били в добро състояние и са се хранели.
Екипът е обходил и района на община Средец - град Дебелт и селата Константиново, Росеново, Драчево и Дюлево. Проверката там също не е установила бедстващи птици. Присъствали са и подалите на сигналите, които са се убедили, че птиците са в добро състояние и не бедстват. При огледа са наблюдавани щъркели, които вече са в гнездата си.

Източник: РИОСВ-Бургас
Важно е да се знае, че от помощ се нуждаят само падналите на земята щъркели, допускащи хората до себе си. В такива случаи следва хората да сигнализират РИОСВ, общината или горските стопанства.