Столична община иска Царските конюшни да станат национален паметник.
"Спасяването на тази знакова старина винаги е било от изключително значение за паметта на София, но и за паметта на България. Това е национална светиня."
Мнението е на столичния зам.-кмет по култура Тодор Чобанов, който направи проверка на работата по укрепването на Царските конюшни.
Припомняме, през лятото на 2018 година една от сградите почти изгоря, след като покривът й се запали.
В продължение на шест месеца ремонтните дейности не бяха започнали.
Според различни мнения сградата е била запалена умишлено.
Чобанов: Това е възможно най-бързият сценарий за спасяване на знаковата старина.
Сложна се оказва юридическата ситуация, посочи Чобанов.
Монтирано е скелето, което ще послужи за възстановяването на покрива, за да не се руши сградата. Покривната структура ще бъде изградена от стомана.
130 000 лева ще струва временния, но здрав покрив, с който ще се гарантира съхраняването на една от най-важните части на комплекса, за която се смята, че е най-старото място от "Царските конюшни", обясни зам.-кметът. Според него макар и временен, новият покрив ще даде нужното време за изработване на проекти, за да се стигне до цялостно и трайно решение.
През 2015 година Столична община гарантира териториалноустройствената защита на сградата.
Чобанов обясни, че са отказани инвестиции, които биха компрометирали цялостта на историческия комплекс.
Общината ще настоява "Царските конюшни" да получат статут на културен паметник от национално значение. След пожара сградата получи статут на културна ценност от местно значение.
През юли миналата година в Софийска градска прокуратура бе образувано досъдебно производство за умишлен палеж. Съществуваха обаче и версии за техническа неизправност и небрежност, и въпреки производството, все още причинителят на огнената стихия остава неизвестен.
Чобанов обяви, че започва и ремонт в занемарената Горнобанска баня.
Сградата е обявена за паметник на културата.
Покривът на знаковата спирка "Вишнева", който също пострада от пожар, е изцяло възстановен по оригинални чертежи.
Предстои там да бъде отворена историческа читалня за градския транспорт на София.
Vlady
на 11.01.2019 в 17:48:04 #1Първо трябва да придобият вид на истински паметник - да нямат покрив, да имат вътрешно озеленяване поне храсти още по-добре дървета и вътре да се заселят декоративни птици. Не е лошо да бъдат предоставени на Съюз на Клошарите за стопанисване.