19 милиона електронни билета са били купени в градския транспорт в София по един от петте възможни начина. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, цитиран от БНТ.
Той посочи, че над 1 милион граждани пък са ползвали еднодневна карта за пътуване, даваща възможност всяко следващо пътуване да не се таксува като ново, а таванът да бъде от 4 лева.
По негови думи това е дигитална революция и е вторият етап след промяната на превозните средства и подмяната на старите с нови.
Имате пет нови начина да си купите билет в градския транспорт - през смарт устройства, с телефон, през банкова карта, през приложение и през интернет сайта. 19 000 000 пъти не принтирахме такива билети, не се губиха часове на хората в това да търсят билетче, след което, пробивайки си път с лакти, да го перфорират", отчете Георгиев.
Резултатите са за последните две години.
Председателят на СОС обясни, че с валидирането при качването в градския транспорт гражданите помагат за оптимизиране на разписанието, за да няма празни автобуси и да има повече такива в натоварените часове.
От своя страна, председателят на Съвета на директорите в ЦГМ Иван Антов посочи, че най-дисциплинирани при валидирането са пенсионерите и студентите. Дружеството пък имало за задача да организира информационна кампания за валидирането на билети и карти, включително и с полза за гражданите, за да разберат важността на тази дейност.
Георгиев отбеляза, че с 19 милиона спестени хартиени билета могат да се покрият десет футболни игрища. Дължината на билетите, които не са отпечатани, е 1500 км.
По негови думи в градския транспорт са инсталирани над 4300 камери, с което се подобрява сигурността на пътниците.
От Столичната община отчитат и намаляване на инцидентите.
Георгиев посочи, че над 90% от автобусите вече са подменени, а мерките за оптимизация продължават. Приключила е и процедурата за нови навеси на спирките, като се очаква в следващите месеци да бъдат изградени 113 спирконавеса.