Царски орел в тежко безпомощно е открит в в нива близо до град Ямбол. Екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) успява да открие птицата, благодарение на поставения й GPS/GSM предавател.
Птицата е настанена в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а прегледът установява, че орелът е прострелян с ловно оръжие, със счупено ляво крило. Снимка с рентген установява 16 сачми в тялото му. Орелът безспорно е жертва на бракониери, убедени са от БДЗП.
Сачми са установени из цялото тяло, включително в областта на крайните прешлени на гръбнака, където могат до доведат до трайно обездвижване на орела. Според ветеринарните специалисти на Спасителния център, където птицата се лекува, състоянието й продължава да бъде критично.
Царският орел е млада птица, маркирана с GPS/GSM предавател това лято в гнездо в района на град Елхово. Предавателите дават възможност да се получава информация в реално време за точните географски координати на местоположението на птиците и да се следи тяхното състояние. Данните от сателитната и GPS/GSM телеметрия разкриват важна информация за вида, включително и за заплахите, които застрашават популацията му. Конкретният случай е пример за една от най-сериозните заплахи - незаконният лов.
Сигнал за случая е подаден до всички отговорни институции, включително и до прокуратурата, от където от БДЗП се надяват бързо да образуват досъдебно производство.
Царският орел е световно застрашен вид и неговото преследване попада под разпоредбите на Наказателния кодекс, който предвижда наказание лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5 000 до 20 000 лева.
От дружеството припомнят, че едва преди няколко дни бе задържан бракониер, убил десетки застрашени от изчезване птици и бозайници и в момента тече разследване по случая. За последните няколко години има още три случая на простреляни царски орли, известни, благодарение на предавателите.
Царският орел е един от най-емблематичните видове на българската природа, почитан от предците ни като свещена птица, който прогонва градоносните облаци и спасява реколтата. В последните години, благодарение на дългогодишни и целенасочени природозащитни усилия, броят на гнездата му в България се увеличи до 46. Загубата дори само на една птица се отразява пагубно на цялата популация. Стрелбата по такъв вид е действие, насочено не само срещу усилията по опазването му, природата и вида, но и срещу морала и традициите на народа ни.
GolaVoda
на 22.09.2021 в 20:34:50 #3Яребици няма зайци няма пъдпъдъци няма фазани няма ......... няма наистина че и чучулиги даже няма ---------------- много интересно, с какво ще се поддържа живота на тези изкуствено отглеждани хищни птици.....??? земеделските фирми са основния унищожител на местообитания, но псевдо-еколозите предпочитат да изперят някоя и друга европейска пара, вместо да се противопоставят на богатите земеделци, които разорават всяка трапчинка дето се въди дива трева. цялата тази казионна екология е измама. пълна измама
Thomаs Linke
на 22.09.2021 в 13:56:14 #2Българопитека всеки божи ден се стреми да докаже, че по- тъпо добиче от него трудно ще се намери.
Хирам
на 22.09.2021 в 10:35:00 #1Едно време са ги бесели на първия бряг с по-здрави клони. На местопрестъплението. За незаконна сеч и бракониерство трябва да се постъпва тъй. Големи отряди добре въоръжени, видят ли такива в гората да гърмят, огън на поражение и копаят на място. Само че ще намалеят силно чегетата, пожарникари, всякакви силови служби и т.н. мутри, нали никой не си мисли, че бракониерство се практикува от програмисти и учители?