Царски орел загина, в навечерието на новогодишните празници, съобщават от "Зелени Балкани".
Вероятно причината за смъртта му е токов удар.
Птицата е била лекувана и освободена в природата от екипа на Спасителния център на "Зелени Балкани". Екипът на дружеството получил тревожен сигнал от сателитния предавател на един от царските орли, проследяван от екипа на проект BESTbelt. При проверка на терен в района на Горнотракийската низина е била открита мъртвата птица под стълб от електропреносната мрежа. След уведомление на компетентните органи е последвало транспортирането ѝ към Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани за да бъде извършена аутопсия. Ветеринарните лекари на Центъра обобщиха, че една от най-честите причини за смъртността при царските орли е в следствие от токов удар. Предстоящата аутопсия ще покаже дали и този случай е такъв, но при предварителния преглед ясно личат характерните за това следи по тялото.
Въпреки че от страна на природозащитните организации и електроразпределителните дружества в страната се отделят значителни усилия и ресурси за обезопасяването на електрическите стълбове и проводници, негативната тенденция продължава и все още голяма част от електроразпределителните системи не са обезопасени и са заплаха за различни видове птици, подчертават от "Зелени Балкани".
Посочва се, че съдбата на този орел е изключително драматична. Младият царски орел е наречен Ямбол, на името на района от където през лятото на 2023 г. е приет в Спасителния център, след като е намерен в частен двор в околностите на областния град. След първоначалната рехабилитация на младата птица, от екипа е взето решение да се приложи новаторска методика за освобождаването на този вид в природата, и неговото връщане в естествените му условия е отложено за пролетта на тази година. По този начин експертите разчитат да подпомогнат младия орел в преживяването на един от най-рисковите периоди за този вид птици - скитническия период след напускането на гнездата им.
През тази пролет Ямбол заедно с още един царски орел с подобна съдба - Самуил, са освободени в естествените им условия. Резултатите са изключително обнадеждаващи и двете птици се адаптират успешно към самостоятелния живот в дивата природа, като демонстрират характерните за младите птици от този вид скитания на големи разстояния. Орелът Ямбол показва привързаност към околностите на град Сливен и територията на Природен парк ,,Сините камъни". Там редовно се възползва от подхранването за лешояди на специализираната площадка, поддържана от "Зелени Балкани".
Той дори пристъпва към сформиране на двойка с друга млада птица от същия вид, с която са чести гости на площадката за изкуствено подхранване. През следващите години се очакваше и евентуалното загнездване на двете птици.
Според дружеството фактът, че птицата е успяла да се адаптира и да оцелее в дивата природа повече от половин година, показва, че избраният от "Зелени Балкани" метод е успешен и дава добри шансове за адаптирането към самостоятелен живот.
Проследяването със сателитни предаватели на двата орела е част от дейностите по проект BESTbelt, реализиран с финансовата подкрепа на ЕС, който се изпълнява от "Зелени Балкани" в партньорство с турската организация ,,Обратно към природата" и германската фондация EuroNatur. Проектът е насочен към опазване, подпомагане и проучване на редки и защитени видове птици - белошипа ветрушка и царски орел в граничните райони на България и Турция, сред които Сакар, Дервентски възвишения и Странджа, част от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.