"Живот за царския орел" е най-мащабният проект за обезопасяване на електроразпределителната мрежа, който има изцяло природозащитна цел. Това заявиха днес представители на Електроразпределение Юг и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) на пресконференция, на която споделиха крайните резултати от съвместната си дейност.
Проектът беше финансиран от програмата LIFE+ на Европейския съюз и се осъществи в периода 2013-2018 г. съвместно от електроразпределителното дружество и неправителствената организация.
Целта му е да спомогне за увеличаването на популацията на силно застрашения царски орел в България, която се намира на лицензионната територия на Електроразпределение Юг в югоизточната част на страната.
Въпреки че в миналото царският орел е бил широкоразпространен, днес той е сред най-уязвимите видове в света. Като една от най-редките птици той е включен в Световния червен списък на застрашените видове. Това обясни Светослав Спасов от БДЗП и допълни, че в България са останали едва 29 двойки царски орли. Преди видът се е срещал в цялата страна. Днес обаче популацията му е намаляла драстично и е концентрирана основно в югоизточната част на страната, към която са насочени и усилията на проекта, поясни той.
По думи на Спасов изчезването на вида се дължи на масовото избиване на хищните птици през средата на миналия век, както и промяната на местообитанията и развитието на интензивно селско стопанство, довело до намаляване на дивите животни, с които се прехранва царският орел. Незаконното залагане на отровни примамки и бракониерството са също сред причините за намаляването на вида, посочи той и допълни, че през последните десетилетия се е установила още една заплаха за царския орел и другите едри птици - токовите удари при кацане на електрически стълбове.
От БДЗП заявиха, че след извършено проучване на електропроводите било установено, че електроразпределителната мрежа представлява сериозен проблем за птиците. Най-висока смъртност била отчетена при враните и щъркелите, а дневните грабливи птици също формирали голям дял от жертвите. От дружеството подчертаха, че те са малобройни и имат бавен репродуктивен цикъл. По тази причина смъртта на всеки индивид оказва силно неблагоприятни последствия за популацията на вида.
Сред мерките, които са предприети в рамките на проекта, са обезопасяването на общо 2340 електропровода, като са премахнати 70 км надземни електропроводи, а при други е положен изцяло изолиран кабел. Изградени са и 40 км подземни кабелни линии на местата, на които теренът го позволява.
Това оказва двоен положителен ефект, изтъкнаха от електроразпределителното дружество, защото освен, че се повишава сигурността за птиците, се намалява и броят на авариите по мрежата. По този начин проектът е съобразен както с интереса на клиентите, така и с опазването на биоразнообразието в региона.
От Електроразпределение Юг заявиха още, че проектът е оказал и значително социално и икономическо въздействие в региона, тъй като е създал допълнителни работни места в Харманли, Елхово, Ямбол, Сливен и Тополовград.
На свой ред от БДЗП увериха, че в районите, които обхваща проектът, вече няма регистрирани птици, загинали от токов удар. Те съобщиха и за нова двойка царски орли, която е започнала да гнезди в региона, и заявиха, че за момента популацията на вида е стабилизирана.
Организаторът на проекта Стойка Титова изтъкна, че сътрудничеството на Електроразпределение Юг с БДЗП датира още от 2011 г. и даде пример с проектите "Save the raptors" и "Живот за бургаските езера", при които също са обезопасени електрически стълбове.
Проектът "Живот за царския орел" получи висока оценка от Европейската комисия и беше признат за един от петте най-добри проекта, които са извършвани през 25-те години от програмата LIFE+, допълни още тя.