Преобладаващият към момента южен вятър предпазва от замърсяване българското Черноморие след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка" в Украйна.

Това показват резултатите от регулярното наблюдение на състоянието на морските води, което провежда Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Направени са анализи и цифрово моделиране от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".

Басейнова дирекция "Черноморски район" и Регионална лаборатория - Варна следят състоянието и промените от три пункта - Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг.

Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.

МОСВ засилва мониторинга на крайбрежните морски води

МОСВ засилва мониторинга на крайбрежните морски води

Следят за възможни последствия от инцидента "Нова Каховка" в Украйна

От МОСВ припомнят, че са в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.

Регионалният център за контрол и превенция на заболяванията в Одеса към Министерството на здравеопазването на Украйна съобщава, че няма отклонения в пробите за питейната вода при извършения микробиологичен анализ. Радиационният фон в Одеска област е в норма. За това информира българското посолство в Киев в редовната си информация, изпратена до МОСВ.

Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на:

  • Зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205;
  • електронен адрес: nccw@moew.government.bg;
  • Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582;
  • РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212;
  • БД "Черноморски район" - гр. Варна: 0886 406 816.
Убеждават медиите да не говорят за замърсяването на Черно море

Убеждават медиите да не говорят за замърсяването на Черно море

Около това се обединиха всички парламентарно представени партии в Комисията по туризъм в НС