Затоплянето и трайното засушаване през последните години е засегнало изкуствено създадените иглолистни гори. Те са изиграли своята противоерозионна роля, заяви директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов пред БНР.
По думите му почти два пъти ще се е увеличила надморската височина, благоприятна за иглолистните гори. Това показва мащабно изследване за влиянието на промените в климата върху структурата на горите у нас. Постепенната им подмяна с широколистни видове ще отнеме близо 20 години, уточниха от Югозападното държавно предприятие.
Затоплянето и трайното засушаване се отразява върху структурата на месторастенията. Това са температурни режими, това е слънчево греене, това е състояние на почвите, каза Дамянов.
Структурата на гората ще се промени по естествен път, но човешката помощ също е наложителна, обясни Дамянов.
"След 20 години типичната растителност за регион Петрич ще се премести до Благоевград, а надморската височина от 400 ще отиде над 800 метра", каза Дамянов.
Той уточни, че мястото на белия бор мястото е над 800-900-1000 метра. Това ще бъде една постепенна смяна в залесителните кампании, във всички дейности, които плануваме - приоритет на местните широколистни видове, които във всички случаи са по-устойчиви на надморска височина от 400-500 метра".