Връчват сертификат за буковите гори на Парк "Централен Балкан" като обект на ЮНЕСКО. Церемонията ще бъде на 27 март в сградата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
С това 9-те резервата в Централен Балкан се признават за част от сериен европейски обект на световното наследство.

Обектът е разширен с решение на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през юли 2017 г. и включва 78 компонента. Обектите на световното наследство на ЮНЕСКО са разположени на територията на 12 европейски държави - Австрия, Албания, Белгия, България, Румъния, Словения, Испания, Италия, Хърватска, Германия, Украйна и Словакия.

България участва в серийния обект с най-представителните букови гори в деветте резервата на територията на Национален парк "Централен Балкан" - "Боатин", "Царичина", "Козя стена", "Стенето", "Соколна", "Пеещи скали", "Стара река", "Джендема" и "Северен Джендем".

Документът за обект на световното наследство на ЮНЕСКО, който ще получи ръководството на парка, е за включването на буковите гори в парка като част от сериен европейски обект на световното наследство - "Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа".

Зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков ще връчи официално сертификата на директора на ДНП "Централен Балкан" Генчо Илиев. На церемонията ще има представители на осемте общини, в чийто обхват попадат буковите гори - обект на ЮНЕСКО.