Хората, които сега си искат турското робство, не осъзнават, че са прекършени духовно. Това заяви пред Нова телевизия историкът проф. Божидар Димитров във връзка с бурния дебат около предложените промени в учебното съдържание.
Припомняме, че обществото се разбуни от идеите в учебниците по история да влезе терминът „съвместно съжителство с османлиите”, който да замени „иго” и „робство”.
Димитров обясни, че от академична гледна точка и двата термина - и робство, и съжителство, не са верни. Най-точната дума, с която може да бъде описан спорният период, според историка е "владичество".
По мнението на Божидар Димитров българинът не е бил роб, защото да си роб означавало да си собственост на някого и всяко твое действие да зависи от някого. Той уточни, че не сме били роби от юридическа гледна точка, но не сме имали права.
Той обясни, че в това време българите не са имали никакви права, не са можели да взимат държавни решения, нито решения за бизнеса си. Божидар Димитров отбеляза, че през 1876 г. са въстанали най-богатите български селища. Причината била, че година по-рано Османската империя подписала един режим на капитулациите, с който се правели много ниски мита за платовете, които се произвеждат в Западна Европа. По този начин бил ударен основният български бизнес.
friend
на 28.01.2016 в 18:51:49 #5ОЧЗ Я да кажеш какви ПРАВА сме нямали когато сме били съюзници с Русия /СССР/ ---------------------------- Е тук сбърка много. Всъщност права нямахме никакви. Те и руснаците нямаха. На тях им дадоха паспорти едва през 1963г за да могат да пътуват вътре в страната.!!! До тази година(1963) те нямаха право да напускатнаселеното си място без открит лист. Ние пък без открит лист нямахме право да минем трета гранична зона. после имаше втора - с още по-тежки ограничения, а в първа... да не говорим. Това означава, че в Петрич, Свиленград, Трън, Гоце Делчев и др (да не изброявам) не можеше да отидеш дори и на гости.За да отидеш там трябваше да имаш покана от местен жител!!! Други ограничения.... ами не ни пскаха на черква. Черквите бяха запуснати и не се поддържаха, а на Великден на вратите пред Черковния двор седяха учители, които не пускаха учениците да влязат. Излизането на запад беше ограничено почти до 100%. Западни качествени стоки се купуваха само от Кореком и то ако имаш колеги негри. Акоотидеш на работа в Либия или друга страна, държавата ти взимаше заработеното и ти даваха до 300ЩД и то в бонове, а не в долари. Мои колеги взелаха по около 2500 ЩД в Либия, но получаваха по 300!!! Мога да ти изброявам още 1000 други неща. В духа на мюсюлманските ценности.... Ако не беше партиен член, не можеше да станеш нито директор, нито какъвто и да е ръководен кадър. Знаеш ли откъде идва думата номенклатурчик??? Всички ръководни длъжности в зависимост от нивото се отчитаха на някакви нива в партийната йерархия. Асистентите в СУ бяха номенклатура на районния комитет на партията. Доцентите и старшите НС втора ст. бяха номенклатура на Градския ком на БКП. Професорите ... на ЦК.
friend
на 28.01.2016 в 18:33:03 #4Европа За разлика от европейският съюз където сме последна дупка на кавала в СИВ бяхме номер едно пред Чехи немци поляци и руснаци. ------------------------------------------------------ Пак се изказваш неподготвен. Тиобщувал ли си с руснаци по онова време? Те ни нямаха за нищо. А чехите бяха светлинни години пред нас. Поляците - също.... сърбите да не говорим. От там (Югославия ) внасяхме чорапогащници, дънки и дъвки дори.
friend
на 28.01.2016 в 18:27:39 #3Гледах сутринта предаването и то свсем не звучеше така. Той обясни, че в това време българите не са имали никакви права, не са можели да взимат държавни решения, нито решения за бизнеса си. Божидар Димитров отбеляза, че през 1876 г. са въстанали най-богатите български селища. -------------------------------------------------- Обяснението беше, че роби не сме били никога. Правата ни са били ограничени, но не "никакви". Ограничението е било, че българи не са имали право да заемат постове на Министри в турската империя. Същите ограничения са били и за други народности - арменци и т.н. Да ама половината от турските султани са били с арменска кръв, а Алеко паша е всъщност Алеко Богориди и е с ранг на Министър. Малко се преувеличава в сатията и се преиначават думите на Б Димитров. Колкото дорешения за бизнеса си... българите са имали право да вземат, но тези права, които произтичат от международни споразумения естествено е че не могат. Тези ограничения се били валидни и за турското население. Платовете, които сме изнасяли традиционно за Англия са изнасяни и от български и от турски търговци. Братята Христо и Евлоги Георгиеви (давам ги само за пример, защото са известни) са натрупали огромното си богатство по време на турското робство. Така че статията малко некоректно тълкува думите на БД. По-нататък се казва, че са възстанали богатите български селища. Значи, че е имало и занаяти и бизнес и т.н. Нека вземем предвид и фабриката на Добри Желязков. Кой му е попречил да я създаде и разработи..... Тук малко се преиграва и имам чувството, черусофилите играят на страната на ББ, който беше хвърлил мерника на Танев.
+++++
на 28.01.2016 в 15:35:53 #2Колкото и да дращят разни пищи и обикновени русофоби, всеки, който има глава, може сам да направи елементарно сравнение турско (по достоверни исторически данни) робство - комунизъм (ако е малък и не е живял по това време, по-добре да си трае) - евроатлантизъм.
beretta
на 28.01.2016 в 11:17:12 #1да въведем тогава термина "доминиращо съжителство"? Божо, айде гледай си вампирите, русалките, на Ной лодката и македонските въпроси!