Служители на Териториалното поделение на НОИ в Хасково са осуетили опит на мними земеделци да източат 150 000 лева от фондовете на Държавното обществено осигуряване. Това се посочва в бюлетина - брой 3 за 2024 година - на НОИ.

В края на 2019 г. при извършен анализ на подадени документи за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност се установяват 71 случая на лица, дългосрочно живеещи в съседна държава, на които чрез подадени пълномощни от тяхна страна в България, се подават документи за изплащане на парични обезщетения, като за същите се подават и данни в НАП - Хасково като осигурени лица - земеделски стопани.

За всяко едно от лицата е изискана информация от ОДМВР-Хасково за влизания и излизания от територията на страната, както и информация за извършените им регистрации в Областна дирекция "Земеделие", в качеството им на земеделски стопани.

Множество схеми за злоупотреби от страна на работодателите разкриха от НОИ

Множество схеми за злоупотреби от страна на работодателите разкриха от НОИ

Разкрит е случай на подписан трудов договор с покойник

При извършените проверки от контролните органи се констатира като установена масова практика лицата трайно да не пребивават на територията на България, а влизанията им в нашата страна да са единствено с цел разкриване на банкови сметки и упълномощаванията на лица, които ще ги представляват пред съответните институции, обясняват от НОИ.

На база на извършените проверки са предприети действия по заличаване на данни за осигурителен стаж, който би бил ползван за отпускане на нови краткосрочни обезщетения и пенсии в размер на 883 месеца.

На 19 от лицата с разпореждания са събрани неоснователно изплатени суми в размер на над 61 000 лева. На 52 от лицата е направен отказ за изплащане на парични обезщетения, като резултатът е предотвратяване на щети от фондовете на ДОО в минимален размер на 150 000 лв.

Осъдиха ефективно семейство, източило 4 млн. лв. от НОИ

Осъдиха ефективно семейство, източило 4 млн. лв. от НОИ

Те получиха наказание от 3 години и 7 месеца лишаване от свобода

С разкритата практика за регистрация на лица, които не пребивават трайно на територията на България, през годините са установени и много случаи на лица, регистрирали се като земеделски стопани. Те обаче отглеждат минимален брой кокошки или плодове и зеленчуци в двора на къщата си и по този начин не отговарят на условията от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване на регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители, които следва да бъдат изпълнени кумулативно.

През 2020 г. са подадени 118 сигнала за извършване на проверки от контролните органи на ТП на НОИ - Хасково. От тях 96 лица не отговарят на условията и са с постановени откази от изплащане на обезщетения. През 2021 г. са подадени 127 сигнала, 87 отказа; 2022 г. - 53 сигнала, 32 отказа; 2023 г. - 24 сигнала, 13 отказа. За първите 8 месеца на т.г. - 5 сигнала за извършване на проверки, установени 4 лица, които не отговарят на условията и са с постановени откази за изплащане на обезщетения.

Събраните суми от неправомерно изплатени парични обезщетения за временна неработоспособност на лица, регистрирани в качеството си на земеделски стопани по години, са както следва:

  • 2020 г. - 22 разпореждания на стойност 54 146.85 лв.;
  • 2021 г. - 32 разпореждания на стойност 182 760.51 лв.;
  • 2022 г. - 63 разпореждания на стойност 259 279.30 лв.;
  • 2023 г. - 46 разпореждания на стойност 261 398.57 лв.;
3 млн. лв. отклонила от пенсии бивша служителна на НОИ

3 млн. лв. отклонила от пенсии бивша служителна на НОИ

Схемата се разиграла в Пловдив

От НОИ посочват, че като цяло зачестяват случаите на фиктивни заявления за парични обезщетения за безработица (ПОБ) от лица с краткотрайна заетост в друга държава.

След извършена проверка е установено, че 29 лица, част от които са признали пред контролните органи, не са упражнявали трудова дейност. Осигурителят е предаден на икономическа полиция, след което е образувано и наказателно производство от Районна прокуратура - Хасково. В резултат от наказателното производство е установено, че поради съставяне на неистински документи в периода от няколко месеца неправомерно са изплатени над 53 000 лева от бюджета на ДОО, за което са издадени разпореждания за възстановяване на недобросъвестно получените обезщетения за безработица.

През 2023 г. и първото полугодие на 2024 г. се повиши значително ефективността на противодействието на опитите за злоупотреби със средства от фонд "Пенсии" на ДОО.

През м.г. на Районна прокуратура - Хасково са изпратени 11 случая за общо издадени 15 неистински документа. До настоящия момент по тях са образувани 6 досъдебни производства, извършват се 4 проверки от ОД на МВР - Хасково, а за едно няма постъпила информация. През т.г. на Районна прокуратура - Хасково е изпратен 1 случай за проверка на представен документ за осигурителен стаж, издаден след смъртта на едноличен търговец без правоприемник.

Зачестяват случаите, при които лица кандидатстват за ранно пенсиониране, но нямат изискуемия осигурителен стаж от първа и втора категория труд.

Разследват мъж от Джебел, подал фалшиви документи за пенсия

Разследват мъж от Джебел, подал фалшиви документи за пенсия

Той представил документ за осигурителен стаж в неверни данни