Пивото ще е следващият продукт, в който лимецът ще намери своето място. Това прогнозира проф. Валентин Бъчваров от Селскостопанската академия.
На пресконференция в БТА беше представен реализираният вече проект „Лимецът - древна иновация“. Лимецът е най-древната пшеница и е отглеждана още преди 10 000 години. Официалните данни на Министерството на земеделието и храните от 2012 г. сочели, че в България около 10 000 декара са засадени с лимец. Към днешна дата според проф. Бъчваров има около 15 000 декара. Една от ползите на тази зърнена култура касае хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания.
Основната цел на проекта е била да се обменят знания и да се създаде методология за малцуване на лимец и разработване на нови продукти. Идеята е резултатите да бъдат въведени и в професионалното образование. За целта е изработено Методично ръководство за малцуване на лимец и производство на пиво, хляб и бисквити.
„Производството на пиво с лимец беше предизвикателство за нас“, сподели проф. Бъчваров, допълвайки, че са имали предвид и опита на чехите.
Той издаде пропорцията, която са приложили при производството на бира - а именно 50% ечемичен малц към 50% малц от лимец. Полученото пиво може да се наложи като асортимент в пивоварната промишленост, убеден е експертът.
Изпълнителите на проекта са търсили контакти и с пивоварните заводи. Те очакват, че тази мода, която се е наложила в биомагазините, с предлагането на продукти от лимец, постепенно ще достигне и до пивоварните.
Любителите на бира обаче най-вероятно ще плащат малко повече за този вид пиво. Въпреки че не изисква скъпи продукти при отглеждането, лимецът е култура, която дава 2 пъти и половина по-ниски добиви от хлебната пшеница. Това е причината той да е по-скъп. Според проф. Бъчваров цената му е около 400-500 лв. за тон.
100 гр. лимец доставят необходимите на човек белтъчини за цял ден. За суетните проф. Бъчваров изтъкна, че има логика да се отслабва от него.
Партньори на Селскостопанската академия по проекта са: малка фирма, занимаваща се с биоземеделие, Институтът по криобиология и хранителни технологии – София. Изследователският институт по пивоварство и малцуване-Чехия е ключов партньор, предоставил подходящата методология за малцуването на лимеца.