Министерството на околната среда и водите (МОСВ) издаде заповед, с която обяви за защитени две нови територии - местност "Златишка букова гора", разположена в землището на гр. Златица, и местност "Крайречната гора" в землището на харманлийското село Рогозиново, съобщават от WWF.
Предложението е направено от WWF, като на територията на двете местности живеят редица застрашени видове.
Добромир Добринов, експерт "Природозащитно законодателство" в WWF, посочи, че обявяването на двете територии за защитени ще допринесе за опазването на ценни крайречни и букови високопланински гори, характеризиращи се с голяма естественост и слабо повлияни от човешка намеса. По думите му в такива гори концентрацията на редки и застрашени животински и растителни видове е най-висока и затова от природозащитната организация са предложили за защита именно тези територии.
Обявяването на "Крайречната гора" за защитената местност по река Марица цели опазването на уникален комплекс от крайречни гори, които у нас се срещат единствено в южната част на страната. За съжаление, те са силно уязвими и заемат под половин процент от площта на горските територии в България. Характерно за "Крайречната гора" е наличието на местообитания на застрашени, редки и уязвими видове с висока консервационна значимост. Специфичният ландшафт е равнинна крайречна гора - резултат на хармонично съжителство между човека и природата. Там се намира и едно от малкото местообитания на бяла топола и бяла върба, които функционират като биокоридори и спомагат за миграцията на различни видове. Комплексът включва също и гнездови местообитания на редки и защитени видове птици. Той е дом за 31 животински вида, сред които Гръцка дългокрака жаба, Кримски гущер, Малък гмурец, Голям корморан, Късопръст ястреб, Черна каня, Орел змияр, Земеродно рибарче и други.
"Златишка букова гора" е високопланинска гора на повече от 120 години. Освен че пази стари букови гори, компактно разположени по южния склон на Стара Планина, новата защитена местност предоставя местообитания за ценни и защитени животински видове като: гълъб хралупар, горска дърволазка, червеногуша мухоловка, голямо черноглаво коприварче, горска чучулига и др. Също така защитената местност има отлични условия за рекреация и познавателен туризъм, както за местните хора, така и за гостите на региона. Старите гори са едни от последните кътчета дива природа, които са слабо повлияни от човека. Днес те са съсредоточени най-вече в места, където достъпът все още е ограничен поради стръмен релеф или липса на пътища.
От WWF уточняват, че защитените територии у нас заемат едва 5% от площта на страната, въпреки че България е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа. Нуждата от обявяване на нови защитени територии, особено такива, които да пазят ценни или редки горски местообитания, е спешна и належаща. Такива безспорно са горите край реките, както и вековните гори.
Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. А изсичането ѝ унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват. В същото време гъсто преплетените коренища на крайречните гори укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението.
Старите гори също са дом на удивително биоразнообразие. Освен това те опазват водите, предотвратяват ерозията и наводненията, пречистват въздуха и обогатяват почвите, поради което имат огромно значение както за хората, така и за поддържането на среда на живот в условията на климатични промени.