Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния образователен министър проф. Николай Денков, в която настоява МОН да осигури пълна прозрачност и информираност за критериите, по които се реализира новата Национална програма "Отново заедно".
Повод за препоръката на обществения защитник са запитвания от родители и педагози, които сигнализират за неяснотите около критериите за избор на ученици и учители. Както и за условията, при които децата ще почиват, включително как ще бъде заплатено на учителите за времето на тези летни лагери.
По думите на Ковачева основен проблем, който гражданите поставяли е свързан с критериите за подбор на учениците, които ще бъдат включвани в летните лагери. Те изразяват притеснението си от възможността за създаване на несправедливи, а дори и дискриминационни критерии. Хората настоявали педагогическите съвети на училищата да определят критериите обективно, в тесен диалог с обществените съвети в училищата и с представители на родителите.
Тя подчертава, че за да се избегнат дискриминационни практики, е необходимо да се регламентира участието в програмата на деца с увреждания и на деца със специални образователни потребности, за които дистанционната форма на обучение се оказа неподходяща за осъществяване на специфичните за тяхното развитие дейности, както и обезпечаване на престоя им с необходимите грижи и професионалисти за тях.
Ковачева посочва още, че родителите се интересуват и от начините за избор на туроператорски фирми, от условията, при които децата ще бъдат настанени, както и от дейностите, които ще бъдат включени в дневните им програми по време на престоя. Тя обръща внимание, че гражданите са притеснени и от спазването на необходимите противоепидемичните мерки за дезинфекцията и хигиената в местата за настаняване на учениците.
Друг проблем е заплащането на учителите по време на престоя на децата в лагерите.
По думите й сигналите, които получава са, че заетостта и натовареността на учителите по време на подобни лагери е изключителна и често това е причина учителите категорично да отказват да поемат подобни ангажименти.
Има предложения те да бъдат на графици със смени, които да не водят до физическото и психическото им претоварване, както и възнагражденията, които ще получат, да бъдат завишени.
Като гражданин и като омбудсман бих искала да изразя подкрепата си за създаването и осъществяването на подобни програми. Тази програма е стъпка към създаването на програми за цялостна грижа за децата, така че тревожните симптоми у подрастващите в следствие на локдауна да бъдат преодолявани, допълва Диана Ковачева.
В институцията на омбудсмана са постъпили сигнали от родители на ученици в спортните училища, както и такива към Министерството на културата, недоволни от факта, че техните деца изобщо са изключени от възможността за безплатна почивка по тази програма.