Спешната помощ по въздух е временно спряна, съобщава bTV.

Единственият медицински хеликоптер в страната от дни е извън строя.

Последната спасителна акция на въздушната ни линейка е от преди четири дни. Тогава пострадал човек от Сандански е транспортиран до болница "Света Екатерина" в София.

На следващия ден обаче въздушната линейка спира работа поради изтекло разрешително за летене без монтиран CVFDR, или т.нар. "черна кутия".

"Хеликоптерът не може да лети без CVFDR, поради изтичане срока на изключението за полети без CVFDR, валидно до 12 ноември 2024 г.", уточниха от Министерството на транспорта и съобщенията.

Още преди осем месеца стана ясно, че новият медицински хеликоптер пристига у нас с осем констатирани нередности, сред които и това, че не е инсталиран и не е сертифициран софтуерът на черната кутия.

Тогавашният транспортен министър Георги Гвоздейков призна, че има още стъпки, вертолетът да заработи. През март той обясни, че процесът по сертификация ще продължи до края на същия месец.

До края на годината трябва да имаме 3 медицински хеликоптера

До края на годината трябва да имаме 3 медицински хеликоптера

Гвоздейков призова да не се спекулира с трагичния инцидент в Стара планина

Оттогава сроковете се променят няколко пъти - до края на март, до началото на април, до средата на май и така до днешния ден. През това време от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" удължават срока, в който хеликоптерът може да лети без черната кутия - до 12 ноември.

"12 ноември е датата, до която хеликоптерът имаше издадено временно разрешение от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" за летене без черна кутия. Към настоящия момент хеликоптерът не е в оперативна готовност, поради изпълнение на процедурата по монтиране и сертифициране на регистратора на полетната информация и разговорите", поясниха от Министерство на здравеопазването.

От ведомството посочиха, че черната кутия на медицинския хеликоптер вече е лицензирана, но не е инсталирана и монтирана. Това трябва да се случи най-късно до утре.

От фирмата-производител увериха че е "въпрос на дни" хеликоптерът да бъде абсолютно оборудван. До тогава от здравното министерство посочват, че при необходимост военен хеликоптер ще реагира при нужда от транспортиране по въздух.

Позиционират вторият медицински хеликоптер край Сливен

Позиционират вторият медицински хеликоптер край Сливен

Планираният радиус на действие на машината е 170 км