Едночасова предупредителна стачка на социални работници от 35 дирекции "Социално подпомагане" в цяла България се проведе от 10 до 11 часа.
Протестът на работещите в тези 35 дирекции е символичен, съобщи БНР.
Председателят на синдиката на социалните работници към КТ "Подкрепа" Кремена Атанасова обясни, че проблемите на социалните работници се коренят години назад във времето. "Исканията на колегите са за 40% увеличение на основната работна заплата. В момента те биват назначавани с брутна заплата в размер на 650 лв", каза Атанасова.
Социалните работници от Пловдив и искат по-добри условия на труд в системата. Те имат седем искания, поясни Марияна Георгиева от КТ "Подкрепа" в Пловдив.
"Това са тези, които работят с хората с увреждания, децата в риск, самотните възрастни хора, хората с доходи под прага на бедността", каза Георгиева.
Служителите в социалните служби искат парите им за работно облекло да не са по-малко от 450 лева годишно. Сред другите искания са оценка на извършената работа след съгласие на синдикатите и работодателите, а също назначаване на служители само с бакалавърска степен.
Преди началния час на протеста 66 от 89 социални работници в Бургас бяха заявили, че ще излязат в предупредителна стачка и ще спрат да обслужват клиенти.
Работата е тежка, има много голямо текучество. Особено в "Закрила на детето" постоянно хората напускат, защото заплатите са малки, обясни Красимир Миланов, председател на синдикалната структура на КТ "Подкрепа" в Бургас.
"Назначават новите служители с 600 лв. и след половин година им дават още 60 и стават 660 лв. Младите колежки взимат някъде около 510 лв. Ако няма кой да ги издържа, никой не седи. Ние сме само двама мъже социални работници в цялата дирекция и то защото жените ни издържат", каза Миланов.
Колегата му от Велико Търново Василка Стоименова - председател на синдикалната секция към КТ "Подкрепа" в болярския град каза, че социалният министър очевидно е безсилен в работата с народните представители.
По думите й чрез финансовия министър той е направил предложение за още 5% увеличение на бюджетната рамка на социалното министерство за работни заплати, но е останало само искането и на първо четене това увеличение не е прието.
Целта на едночасовия протест е да привлекат вниманието на народните представители. "5% в паричен израз са 5 млн. Ние ще настояваме за минимална заплата за длъжността от 1000 лв.", каза Василка Стоименова.
Във Велико Търново служителите от социалните служби са склонни на евентуално 24-часова стачка. Обясняват, че това ще е следващата стъпка.
"Тези 5%, които министър Бисер Петков би искал от НС, предполагам, че цялата ни група "Обединени патриоти" ще подкрепи безапелационно. Трябва да бъдат увеличени заплатите на тези служители", заяви пред общественото радио д-р Калин Поповски - зам.-председател на социалната комисия в Народното събрание и депутат от ВМРО.
По думите му промените ще станат на второ четене на Закона. "Тези хора наистина работят при недобри условия, работят години на ниски доходи. Те заслужават добро отношение на държавата към тях", коментира д-р Поповски.
По думите му се очаква и промяна в класификатора на длъжностите.