Едва 16% от излъчваната музика в родния ефир е българска. До този извод са стигнали организаторите на националната кампанията "Изпей "Обичам те" - на български".
На пресконференция Валери Славчев, фронтменът на група "Хоризонт" и организатор на кампанията споделя, че по официална извадка на събираните от дружествата за управление на авторските права "Музикаутор" и "Профон" на година у нас се заплащат около шест милиона за авторите. Но едва около 800 хиляди лева остават в България и са за български автори.
Затова и музикантите настояват за приемането на закон, в който да се регламентира процентът на българска музика, която звучи в родния ефир.
Такъв закон досега няма. Регламентирането на подобен процент, както е в страни като Румъния, Полша, Латвия, Чехия, Франция, Унгария и Словакия би гарантирало на родните музиканти по-добра среда за работа. В момента средата за свободните артисти се оказва враждебна, тъй като има родни медии, които изобщо не излъчват българска музика.
Така например в Румъния се гарантира със закон 40% от излъчваната музика да е родна, във Франция между 35% и 45%, Швеция 55%. В Словакия, която последна предприела тази стъпка, се регламентира 60% от музикалното съдържание - 30% от музиката трябва да е от Словакия, а останалите 30% - от Европа. В Канада пък издават лиценз на радиостанции, само ако те излъчват 40% канадска музика.
Музиката е част от националната култура. Тя се приема като ценностен модел у младите хора, които ѝ подражават като отношение, начин на обличане и себевъзприемане. Затова музикантите настояват за включването ѝ в Националната стратегия за опазване на културата и очакват покана от Министерство на културата и сформираната работна група, която следва да изготви стратегията до края на годината.
Музикантите вече имат свое сдружение на независимите изпълнители, с което ще настояват за промяна в Закона за излъчване на българска музика.
Славчев сподели, че в концертите досега, (Националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" започна още през 2016 г., а идеята за нея възниква още през 2015 г.), които са близо 20 в цялата страна установяват, че младите музиканти не разпознават българския език като творчефско средство за изразяване - пеят на английски.
Като основна причина за това Славчев открои вината на българските медии и липсата на подобен закон, който да гарантира правото на звучене на родна музика. Той сподели, че през годините в свои интервюта непрекъснато са афиширали желанието "за" повече българска музика в родния ефир, но то си е останало просто желание. Така, ако преди 89-а г. се е излъчвало много малко чуждоезична музика, то сега сме стигнали обратната крайност - приемаме това за нещо нормално.
Славчев изтъкна, че освен това до младите днес не достигат песни, в които да е запазено естетическото съдържание на лириката. Затова от групата се обявиха и "за" запазване на естетиката в текстовете на българските песни.
"Съжалявам, но до нашите деца не достига най-правилната естетика", констатира Славчев и настоя медиите да излъчват песни и музика, в която естетиката отговаря поне малко на основните стълбове, които ни касаят като хора въобще.
Предстоят концерти на групата в Оряхово, Хасково и Силистра.
Национална кампания "Изпей "Обичам те" на български" 2017 г. е най-мащабната кампания в България в подкрепа на българската музика. Чрез нея се дава сцена на млади талантливи български изпълнители. Единственото условие да се участва е песните да са на български език. Досега подкрепа за каузите на кампанията са дали много от любимите български музиканти Мери Мутафчиева, групите - "Сигнал", "Фантанго", "Атлас", "Спринт".
Striker
на 15.08.2017 в 00:39:06 #315%?!?? Това е ужасно много! И 5% са им много! И как може това да се регламентира със закон?!? Да подкрепяме некадърници? Добре дошли в комунизма.
dakl
на 14.08.2017 в 18:27:55 #2Ще е така докато законите у нас са "врата у поле"! Защо в съседна Гърция подобни ситуации са даже теоретически невъзможни, а в България която е на автопилот и се грижи само за олигарсите и мафиотите са възможни и стават далеч по страшни неща!
babaiaga
на 14.08.2017 в 14:47:02 #1Нормално, то какво свястно има за слушане, което да е българско?