59% от българите не подкрепят смяната на часовото време през пролетта и есента. Това сочат данни от проучването "Политически и икономически индекс" на социологическата агенция "Галъп интернешънал" за месец октомври.
Резултатите от проучването показват, че само 13% от сънародниците ни одобряват сезонната промяна на времето.
Огромен е процентът на българите (20%), които нямат мнение по този въпрос, въпреки шумния обществен диалог по темата.
8% пък са се затруднили да отговорят.
Източник: "Галъп интернешънъл"
Разбивката на резултатите по демографски показатели показва, че по-възрастните и работещите по-чувствително не одобряват практиката за смяната на часовото време.
Младите и неработещите са тези, които предимно нямат толкова ясно изградено мнение по този въпрос, макар че и сред тях противниците на смяната на часовото време са мнозинство.
Проучването на "Галъп" е проведено сред 820 пълнолетни души в периода от 5 до 12 октомври.
News.bg припомня друг скорошен сондаж по темата на социологическата агенция "Екзакта Рисърч Груп", което обаче изследва не настроенията дали часовото време трябва да се променя, а кое време - лятното или зимното - да се прилага като постоянно у нас занапред.
Въпросът - "Европейската комисия предлага от следващата година сезонната смяна на часовото време да отпадне и всяка от държавите-членки на ЕС да реши кое време ще прилага като постоянно - лятното или зимното. Кое часово време бихте желали да се приеме занапред като постоянно в България - лятното или зимното?"
Резултатите:
48% от българите предпочитат в България да се въведе за постоянно зимното часово време.
32% пък са на мнение, че лятното часово време е по-добро.
Проучването на "Екзакта" също отбелязва висок процент българи, които нямат мнение по въпроса. Над 20% от анкетираните са посочили, че не могат да преценят. Разбивка на данните показва, че най-често без мнение са младите българи на възраст под 30 години.
Привържениците на позицията зимното часово време, които имат превес с 20% спрямо тези на лятното, са по-често жени, хора на възраст над 59 години и жители на провинцията.
В полза на избора на лятното часово време за постоянно се изказват по-често хора на възраст между 30 и 40 години, високообразовани респонденти и жители на столицата.
Припомняме, на 11 октомври, четвъртък приключи националното допитване до гражданите за определяне на лятно или зимно часово време.
Онлайн запитването на Европейската комисия стартира на 4 юли и продължи до 16 август.
Пред година в своя анкета news.bg попита читателите си:
"Как ви се отразява смяната на времето?"
Възможните отговори:
1. "Не я усещам";
2. "До няколко дни се сменям и аз";
3. "Един месец съм като болен";
4. "Тази смяна е добре, пролетта е ужас";
5. "Дразни ме принципно".
Към 17 октомври 2018 година резултатите от анкетата сочат, че най-много от респондентите са посочили, че смяната на времето ги дразни - 33.9%.
В другата крайност - 22.3% от участвалите сочат, че не усещат смяната на часовото време.
17.7% отговарят с третия отговор - "Един месец съм като болен".
13.1% от читателите на news.bg са посочили, че ефектът от смяната на времето трае само няколко дни, а 12.9% - че смяната на часовото време е добра, защото "пролетта е ужас".
Сумарно, хората отговорили против смяната на часовото време (отговори 5 и 3), са 51.6% от всички участници.
Тези, отговорили с по-скоро положителен за смяната на часовото време отговор (отговори 1 и 4), са 35.2% от всички.
анкета
Как ви се отразява смяната на времето?
Не я усещам 22.5%
До няколко дни се сменям и аз 13.2%
Един месец съм като болен 18.6%
Тази смяна е добре, пролетта е ужас 12.3%
Дразни ме принципно 33.4%
ivan-rendov
на 19.10.2018 в 07:24:34 #5Г-н Злобен астрономическото време не е създадено от хиляди години ,а от 150 от Флеминг ,който е бил човек.За България ще е добре ,на пенсионери като вас да не им се взима мнението.
Zloben
на 18.10.2018 в 00:43:33 #4Няма лятно, няма зимно. Времето е само едно. От хилядолетия тук по тези геогравски ширини генетично ни е заложно астрономическото реалното часово време. Всичко друго е измислено от човека и е фалшиво. Положението на земята спрямо слънцето определя часа. Господа министри не влизайте в историята с глупаво решение. Върнете астрономическото - реалното часово или така нареченото зимно часово време. Всички анкети и дискусии са напълно излишни.
House MD
на 17.10.2018 в 17:41:22 #3Попитах 800-те пенсионери в софийския квартал "Лагера" за тяхното мнение и получих следните резултати: 60 % от всичките 6 000 000 българи са за зимно часово време. 30% от всички 6 000 000 българи са за лятно часово време. На 40% от всички 6 000 000 българи им е през петела. 10% от всички 6 000 000 българи искат запазване на промяната.
kristi3
на 17.10.2018 в 17:04:14 #2Аз съм привърженик на смяната на времето. Тъй като очевидно ще се премине в режим без смяна, очаквам (конкретно в БГ) скоро след това да започне масово философстване на тема колко добре си е било, когато сменяхме часовника. Като сметнем недоволните от избрания режим (лятно или зимно време), ще се окаже, че най-удачният вариант (не на последно място и заради компромиса) си е да се сменя времето два пъти годишно - така няма да има недоволни - привърженици на едното или другото време.
psp_11
на 17.10.2018 в 15:18:47 #1На толкова тъпи въпроси дори и мутант няма как да отговори.. Много ли е сложно да се зададе простият въпрос: Желаете ли смяна на лятно и зимно часово време - Да или НЕ... ==== Апропо, аз съм да има смяна, но няма как еднозначно да отоговоря на нито един от зададените въпроси...