"Получих много ясен ангажимент от Европейската комисия, че стопаните ще получат максимално обезщетение... Никой не говори за санкции към България. Имаме ясно установени огнища на зараза и българските власти спазват правилата." Това заяви пред БНТ българският еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел, която заема поста в Комисията "Юнкер" вече година.
По думите на Габриел експертите на ЕК, които от днес започват проверка на дейността на българските ветеринарни власти, ще определят дали подходът е правилен, а от тук нататък е важно фермерите да бъдат компенсирани в този труден момент за тях.
Българският еврокомисар направи равносметка на свършеното от нея през последната година и посочи бъдещите си цели в сферата на цифровизацията.
"Имам един водещ принцип - човекът да бъде в центъра и да бъде този, който управлява технологиите. Искрено вярвам, че роботите и машините няма да заместят човека, затова е важно да инвестираме в този процес, в който той контролира машините и им дава смисъл", заяви Габриел.
Еврокомисарят най-напред коментира, че работата ѝ и започнала със законодателството за реализиране на единен цифров пазар, който е с потенциал от 415 млрд. евро годишно. Освен това Габриел работи в ЕК по законовата рамка на аудиовизуалната и медийната директиви, където се регламентира защитата на малолетните и рекламните правила.
"Имаме много конкретни мерки по отношение на киберсигурността - нещо, по което нямаше законодателни предложения, когато постъпих като еврокомисар. Кибератаките нарастват с всеки изминал ден, затова е важно не само да осигурим защита на нашите лични данни, но и нашата критична инфраструктура - енергетика, транспорт и т.н.", заяви Габриел и допълни, че за първи път в бюджета на ЕС има програма "Цифрова Европа" с бюджет 9 млрд. лв.
Българският еврокомисар коментира и предизвикателствата от разпространението на фалшиви новини и дезинформация онлайн, както и нуждата за регулация на медийното съдържание.
"Няма човек или институция, която може да предложи рецепта чудо на този проблем. За последните 9 месеца за първи път имаме дефиниция на този феномен. Имаме група, която даде ясни препоръки за работа. Най-краткосрочната цел е разработване на Кодекс за борба с дезинформацията онлайн, очаквам конкретни мерки и резултати до октомври.
До края на годината стартираме и обмен на добри практики за журналисти и за първи път ще организираме Европейска седмица на медийната грамотност", заяви Габриел.