С промяна в Закона за радиото и телевизията се въвежда квота от 25 на сто за български произведения, създадени от независими продуценти, в общото годишно време на телевизиите.
Измененията на закона, внесени от Министерския съвет, бяха приети на първо четене от парламента, съобщи БиТиВи.
В 25-процентната квота не влизат новини, спортни предавания, телевизионни игри, реклами, телетекстът. Не влизат и повторенията на продукциите.
От ГЕРБ и "Синята коалиция" посочиха, че този процент е твърде висок и трябва да се промени преди второто четене на законопроекта.
От "Коалиция за България" и "Атака" са на мнение, че поправката ще защити българските продукции.
Иван Иванов от Синята коалиция посочи, че законопроектът заслужава да бъде подкрепен, но възрази, че квотата е твърде висока и това е риск за качеството на продукцията и конкуренцията на пазара.
Той определи текстът като лобистки. Иванов обаче изброи предимствата на законопроекта, като отчете, че с него ще бъде отменен Законът за публичното радиоразпръскване, който е обслужвал корпоративни интереси. Той одобри и въвеждането на норми, които регламентират по-голяма прозрачност за работата на СЕМ.
Хората искат да видят български продукции, заяви от своя страна Стефан Данаилов от левицата в подкрепа на поправката. Александър Радославов посочи, че замисълът на промяната е да се възстанови българската идентичност при инвазия на властваща "чалга култура".
Петър Курумбашев от левицата също подкрепи въвеждането на квотата, но критикува промяна в законопроекта, която, според него, застрашава свободата на словото.
В досегашния закон се регламентира, че "доставчиците на медийни услуги не са длъжни да разкриват източника си на информация", а сега се предвижда това да е така, освен ако доставчикът има "висящо съдебно производство или друго висящо производство по жалба на засегнато лице."
Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова отбеляза, че със законопроекта ЗРТ се хармонизира с Европейската директива за аудиовизуални медийни услуги и се налага промените да бъдат приети до 19 декември.
Тя посочи, че партията й ще подкрепи измененията, но добави, че е необходимо да се прецизират редица текстове преди второто четене.
Един от тях е именно размерът на квотата за българските продукции. Предлаганото увеличение е високо и драстично, каза Фидосова и поясни, че ГЕРБ е "за" увеличение, но то да е плавно във времето, съобразено с обществените нагласи.
Dionizy-Estudioso
на 24.12.2009 в 01:42:01 #13Ако виждате в текста пише, че закона трябва да се приравни на директивата издадена в Евро-парламента. Нашите, така скъпи, депудати, искат, не искат трябва да приемат закона така както е написано в директивата инЪче отиди пак санкции за България в Европа.
elemag73
на 19.12.2009 в 09:47:17 #12"В 25-процентната квота не влизат новини, спортни предавания, телевизионни игри, реклами, телетекстът. Не влизат и повторенията на продукциите." Тогава какво остава? Филмите? Да, съгласен съм, че трябва да има повече български филми по телевизията! И театрални постановки също!
Спарко
на 19.12.2009 в 09:15:54 #11Хората искат да видят български продукции - НЕ ИСКАМЕ!!!! Не ща и да чуя за БГ продукция - такъв буламач и по Иранската Държавна телевизия не съм виждал. Шоуто на канала ли да гледам? Или Иван и Андрей ТВ? Как Лара и милион и едно желания? Ае стига. Депутатите да се занимаят в това че БНТ е обществена ТВ - защо печели от реклами + има държавен бюджет и издържа 5000 човека персонал и кво става - нито е обществена нито е ТВ ....
don
на 19.12.2009 в 08:42:47 #10Даже е прекалено нисък процентът. Трябваше да стане 50%. Стига с тъпите американски екшъни, децата като гледат насилие стават насилници.
stg
на 18.12.2009 в 23:54:50 #9единствения изход е да пускат по 6 часа чалга по всеки канал
rumen221s
на 18.12.2009 в 18:56:09 #8Приятели, - Какво значи понятието "българско произведение..." - Всяко циганско маане влиза в това определение...!!!
Nail
на 18.12.2009 в 18:34:33 #7Че как така в тези продукции от външни независими продуценти не влизат ТВ игрите ?!?!?! За тях специално от останалите 75 % ли ще се отделя? Нима всичките денсинг, пеещи, идоли, звезди, брадъри и цялата такава сган са нещо специално? Всъщност има смисъл да се заделят така 25 % от вермето - така ще се даде шанс за нещо смислено извън нормалния поток от "бляскава" мръсотия предвиден и поднесен за вмаймуняване и лумпенизиране на нацията.
stg
на 18.12.2009 в 18:34:12 #6абе какво значи българско предаване, господари на ефира е италиански формат, разните сарвайвъри и бик брадъри и те са чужди, няма български филми остава да дават мач и чалга
Gozilla
на 18.12.2009 в 18:31:12 #5А турското мекере Слави трифотов няма ли кой да го изрита най сетне бе.....и там разни Азисовци..Гъзицовци с дотегналите ни простотии..
Bender
на 18.12.2009 в 18:22:19 #4Радостното е, че телевизия Планета покрива 100% изискването. Митьо Пайнера - пръв защитник на българщината .......
drunk-ula
на 18.12.2009 в 18:18:22 #3А бе някой да знае, дали има предаване на български по телевизията в Анкара? Във всяка държава националната телевизия предава на официалния език, ако са 2 официалните езици - и на двата, ако са повече - на повече. Не съм чул турския да е официален език в БГ. А за свалянето на програмата на турски, въобще и не е нужен референдум. Ееей нагла комуноидно-турска пасмина!
Bender
на 18.12.2009 в 18:10:08 #2Господи, моля те слез и си прибери версиите..... В този свят пълен с комуникации, сателити, интернет ти да мъчиш да ограничиш зрителя Наскоро шефовете на БГ футболни клубове искаха да не се предават чужди мачове когато играят родните мърди. Обаче политиците не се оставят някой да ги бие по идиотизъм.
Nevermind
на 18.12.2009 в 18:06:34 #1A другите 75% за Перла, Листопад и турски новини...